Zatímco Vesmírní mariňáci jsou geneticky posílení supervojáci Impéria a jejich počty jsou omezené, Imperiální Garda (dále jen IG) představuje běžnou armádu složenou z bilionů branců… .
IG se zaměřuje na vedení bleskové války, má k dispozici velké množství pěchoty, mnoho typů opancéřovaných vozidel a všechny její budovy jsou propojené podzemními tunely, takže se vojáci mohou přesouvat po celé mapě, aniž by je mohlo něco ohrozit. IG je opravdu univerzální frakce, ačkoliv každá její taktika stojí více na vozidlech, než na samotných pěšácích. Má k dispozici například dělostřelectvo schopné přestřelit téměř polovinu středně velké mapy a obrovitý bitevní tank vyzbrojený osmi různými zbraněmi, který nemůže chybět v žádném útoku. Na modelech IG je dobře vidět, že úroveň grafiky ve Winter Assault postoupila o něco dál. Modely jsou ještě precizněji propracované a otexturované a navíc pro některé jednotky existuje několik druhů podob, takže například v jednom oddíle nevypadají všichni vojáci stejně, ale liší se plynovými maskami, šrámy na brněních, barevnými doplňky a podobně.
Každá z dalších frakcí dostala jednu novou jednotku, která ještě více ozvláštňuje rozdílnost a přidává nové možnosti taktických kombinací. Eldaři získali jednotku Fire Dragons, specialisty na ničení vozidel a budov, čímž se jim smazala jejich hlavní nevýhoda. Vesmírní mariňáci dostali novou velící jednotku - Chaplaina. Chaplain je individualista jehož menší nevýhodou je to, že ho nelze začlenit do oddílu, ale vyvažuje to extrémní ničivostí v boji zblízka (je vybaven palcátem, kterým stylově odpálkovává nepřátele do dálky, což vypadá velmi pěkně). Chaosákům přibyla jednotka Khorne Berzerker, což jsou specialisté na boj zblízka vyzbrojení motorovými sekyrami. Orkové pak dostali Mega Armored Nobz - oddíl orků oblečený do těžkých brnění, který pomáhá vyrovnat nevýhodu v nízké odolnosti ostatních pěších jednotek.
Co se týče hlavní dějové linky, respektive kampaně, prošel Winter Assault změnou. Kampaň samotná je sice kratší, než jaká byla v původní hře, ale tato nevýhoda je velmi chytře vyrovnána. Hráč si totiž může vybrat, jestli bude kampaň hrát za “Dobro“ nebo “Zlo“, přičemž obě možnosti mají rozdílný průběh příběhu a řešení některých misí. Když si hráč zvolí Dobro, hraje za Imperiální Gardu a Eldary; když zvolí Zlo, hraje za Chaos a Orky. Systém je vyřešen tak, že během tažení se střídají mise jedné frakce s misemi druhé, nebo dokonce se hratelná frakce vymění uprostřed mise (začátek mise hraje hráč např. za IG, prostřední část za Eldary a nakonec se zase ovládání přepne zpět na IG). Tím de facto dvě a dvě frakce spolupracují na dosažení společného cíle, ovšem v předposlední misi dojde na lámání chleba a hráč si bude muset vybrat, jaká z jeho dvou ras vstoupí do mise poslední a hru tak vyhraje. To je vyřešeno možností kdykoliv se přepnout mezi oběma frakcemi. Armáda, která není zrovna ovládána, je v obranném režimu a nepodniká žádné ofenzivní operace.
Aby byla zachována křehká rovnováha sil mezi jednotlivými frakcemi, prošly některé jednotky změnami charakteristik. Některé upgrady jsou zrušené, jiné jsou nastaveny jako standardní, menších změn doznal i technologický strom. To hráče jaksi nutí "nezanevřít" na původní Dawn of War, což je poměrně častý jev u datadisků ostatních her. Datadisk jednoduše přináší novinky, přičemž původní systém zachovává, takže hráč už nemá žádný důvod hrát původní hru (když nepočítáme kampaň, ale skirmishe nebo multi-player). Proto nemohu hodnotit Warhammer 40.000 Dawn of War: Winter Assault hůře jak za devadesát.
90%Výrobce: Relic Entertainment
Distributor: THQ