Výrobce: Relic Entertainment
Distributor: THQ
Namísto znovupopisování toho o čem je vesmír Warhammer 40000 Dawn of War se následující článek zaměří na konkrétní změny oproti předešlým hrám
Dawn of War a jeho datadisku
Winter Assault.
Nové rasyTau jsou mimozemšťané, jejichž vzhled bojových brnění a vozidel se silně inspiruje japonským anime a středověkými samuraji. Tau jsou fyzicky velmi slabí a v boji zblízka mohou jedině ztratit, to však vyvažují devastujícími střelnými zbraněmi. V armádě Tau nenaleznete jen tyto mimozemšťany, ale i příslušníky dalších dvou ras, které jim pomáhají - Krooty a vespidy. Krooti jsou barbarští kanibalističtí mimozemšťané, kteří silně kontrastují s hi-tech kulturou Tau. Nejsou dobří ve střelbě, ale zase excelují v boji zblízka, čímž Tau krásně doplňují. Pokud Kroot utrží zranění, může si ho jednoduše vyléčit hodováním na mrtvých tělech nepřátel. Vespidi jsou zas hmyzovití tvorové, kteří mohou létat nad bojištěm a dokáží snadno a rychle zničit i odolnou budovu. Vozidla Tau jsou velmi málo odolná, avšak dosti ničivá. Hlavní síla Tau ale spočívá v jejich těžkých bitevních brněních, která se dokáží rychle pohybovat, některé modely mohou i létat a jsou obecně efektivní proti všem cílům.
Druhou rasou jsou Necroni, inkarnace smrti ve světě Warhammeru 40000. Jsou to robotičtí vojáci, kteří svým zjevem a odolností připomínají Terminátory. Vydrží spoustu zásahů a pokud jsou zničeni, je velká pravděpodobnost, že někteří jedinci opět sami od sebe povstanou a zapojí se zpět do bitvy. Tady existuje taková menší vychytávka, díky které si může hráč pořídit armádu vysoko nad maximální limit jednotek. Když Necron zemře, přesuňte zbytek oddílu někam opodál. Když se tento padlý Necron opět probere k životu, počítá se již za nový oddíl, hráč k němu pak může "naklikat" kolegy a tím počty své armády násobit. Pokud se však probere v blízkosti své jednotky, začlení se do ní a možnost tvorby nového oddílu odpadá.
Zbraně Necronů jsou velmi silné, ovšem poměrně jednotvárné. Mají de facto jen jeden druh střelné zbraně - paprskový kanón. Velkou nevýhodou Necronů je jejich neskutečná pomalost, vojáci se pohybují šnečím tempem a jednotky se vyrábějí dlouho. Ale hráč za Necrony ani nemusí nikam pospíchat, stačí mít dostatečně velkou armádu a odpor protivníka je zbytečný. Necroni nepotřebují obsazovat strategické body, celá jejich ekonomika je založena na energii. Obsazením strategických bodů však urychlují produkci svých vojáků, takže když jich hráč obsadí dostatečné množství, rychlost výroby je stejná, jako u ostatních frakcí. Další zvláštností je to, že všechny jednotky se vyrábí v jediné budově. Když je tato budova vylepšena na nejvyšší úroveň, stává se z ní mobilní pevnost vybavená ničivými zbraněmi, která může chrlit vojáky přímo na bitevní pole. Je velká, špatně manévrovatelná, vysoce odolná vůči jakýmkoliv útokům a žalostně pomalá. Tuto poslední vlastnost však vyvažuje možností teleportovat se na krátkou vzdálenost. Ačkoliv je tato budova ve své konečné fázi považována za super-jednotku, Necroni mají ještě jednoho titána, samotné ztělesnění “smrtky“. Velitel individualista se totiž může po dosažení jistých vylepšení dočasně proměnit ve vysoký přízrak v černém hábitu s kosou v ruce, který je nesmrtelný. Tato jednotka dokáže nadělat paseku v nepřátelských řadách, ačkoliv je efektivní jen proti pěchotě.
Nové jednotkyFrakce z předchozích dílů dostaly v Dark Crusade nové jednotky. Vesmírní mariňáci mají nyní Grey Knights, speciální jednotku pro boj zblízka vybavenou kopími a možností vyvolat elektrizující bouři. Eldaři získali Harlequin, individuální bojovnici, která ovládá bojové umění a díky své vysoké rychlosti a velké ničivosti doslova skáče od jednoho nepřítele k druhému, přičemž za sebou zanechává jen mrtvé. Orkové dostali jednotku Flash Gitz, těžkopalné bojovníky vyzbrojené velkorážními autokanóny, které jsou extrémně ničivé proti pěchotě. Chaos dostal staronovou jednotku, Daemon Prince. S tímto netvorem se totiž mohli hráči setkat už na konci původní hry Dawn of War, kde fungoval jako úhlavní boss. Daemon Prince se svým efektem dost podobá superjednotce Chaosu (okřídlenému démonovi), avšak není tak náročný na finance a neubývá mu samovolně zdraví. Když hráč na bitevní pole pošle oba démony, dobře se však vzájemně doplňují. Imperiální Garda dostala “těžkopalebný tým“, pěchotní jednotku, která se může zakopat na pozici a aktivovat tak těžkou zbraň. Tou je standardně kulomet, ale lze ho nahradit buď laserovým dělem nebo autokanónem.
Nová kampaňSnad největším rozdílem Dark Crusade oproti předchozím dílům je kampaň. Hráčovi je po zvolení rasy představena planeta, na jejímž povrchu jsou zvýrazněny provincie. Tento systém se dosti inspiroval hrou Emperor: Battle for Dune (pochybuji, že znají Spellcross). Hráč začíná v jedné provincii, odkud může provést jeden tah do libovolné sousední provincie. Pokud porazí zdejší obranu, provincie se stává jeho územím. Každá provincie přidává globální finance a navíc nějaký speciální bonus (například dva tahy v jenom kole, možnost přesouvat armádu letecky a útočit tak i na vzdálené provincie). Když hráč dokončí své kolo, provedou své tahy protivníci. Napadají se navzájem, ale mohou zaútočit i na hráčovu provincii, takže potom se zahájí obranná bitva. Během obranné bitvy má hráč k dispozici stejnou základnu, jakou zde postavil během poslední návštěvy. Pokud si do provincie za globální finance nakoupil nějakou dodatečnou obranu (buď pomocnou armádu, nebo nové budovy), má ji taktéž k dispozici. Toto je velmi výhodné, protože hráč tak může dostat počáteční převahu nad útočícím protivníkem, který je obvykle mnohem silnější. Nezřídkakdy se stává, že se o důležitou provincii hráč s protivníky přetahuje i několik kol. Protivníka je možné eliminovat ze hry napadením a dobytím jeho domovské provincie. Poté už není schopen útočit, ovšem jeho ostatní provincie mají stále vojenskou posádku a brání se. Boj o domovskou provincii je však vždy velmi krutý, protože protivník zde má mnohačetnou přesilu a mnohé výhody.
Noví hrdinové Dark Crusade také přineslo zaměření na hlavního hrdinu hráčovy armády - velící jednotku. Za získané zkušenostní body můžete svého hrdinu vylepšovat nákupem efektivnějších zbraní a zvláštního vybavení. Tím z něj časem uděláte "one-man army", která vám pomůže vypořádat se s nepřátelským hrdinou, nebo superjednotkou. Dalším příjemným zpestřením je nové intro, které je jakýmsi přechodem mezi CGI a použitím vylepšených modelů jednotek přímo ze hry. Každá frakce také dostala svoji novou unikátní hudbu, která nejvíce vystihuje její podstatu. Za nejlepší z nich považuji hudbu Tau, která je typicky orientální (flétny). To, co dokázalo Dark Crusade nejvíce okořenit, je však vypravěč, který hráče provází celou hrou - jeho hlas je naprosto skvělý a místy je přímo slyšet, jak se v tom vyžívá. Atmosféra hry tak dokáže hráče doslova pohltit a nepustit.
Stará dobrá hratelnostStejně jako v případě Winter Assault, i u Dark Crusade platí to, že technologický strom byl mírně upraven, některé upgrady zrušeny a jiné nastaveny jako standardní, to vše v zájmu zachování rovnováhy jednotlivých frakcí. Hratelnost je tudíž minimálně na stejné úrovni jako minule. Dark Crusade má nelineární příběh, jehož postup si zvolí hráč sám. A vyplatí se tu hru dohrát sedmkrát - pokaždé za jinou frakci. Vzhledem k tajemně otevřenému konci lze předpokládat, že tvůrci chystají další datadisk, který by mohl do hry přivést poslední dvě zbývající majoritní frakce světa W40K - Dark Eldar a Tyranid... .
VerdiktUltimátní 100 procentní hodnocení Dark Crusade patří fanouškům světa W40K, pro které byl také tento obsáhlý datadisk napravující nedostatky Dawn of War a Winter Assault určen. Ostatní si strhnou 10 bodů za stejnou grafiku a fakt, že už tu tahle hra vlastně 2x byla.
100%.