Nejprve tedy stručně popíšu, jak vypadá a co obsahuje. Je to větší krabice s lesklým potiskem, vypadá jako kniha. Když otevřete desky, je tam stránka se stručným popisem děje hry. Po otočení této stránky následuje již prostor, ve kterém se nachází standardní krabice hry (ta s obrázkem Inkvizitorky), kterou můžete koupit normálně v obchodě. Spolu s ní tu je velký plakát s pěkným obrázkem všech hlavních hrdinů a dále sada malých obrázků na tvrdém papíře, jejichž význam jsem moc nepochopil. Velikostí jsou jako pohlednice a možná by tak šly i použít. Uvnitř krabice s DVD je pak (kromě manuálu) také papír s kódem pro bonusový stažitelný obsah ke všem rasám. To je vše. Je pravda, že sběratelská edice mohla být o dost bohatší, třeba po vzoru sběratelské edice StarCraftu II. Co jsem četl, hráči si stěžují, že i ten bonusový stažitelný obsah je možné normálně stáhnout ze Steamu (za poplatek), takže kromě plakátu a pohlednicí krabice vlastně nic extra neobsahuje. Tvůrci hry tuto stížnost vzali vážně a na svém webu sdělili, že pro majitele sběratelské edice budou dodatečně vydávány další stažitelné obsahy (zdarma), aby byli nějak zvýhodněni oproti běžným hráčům.
HraTak, a teď ke hře samotné. Instalace probíhá skrze Steam, původní Dawn of War 2 k hraní nepotřebujete. Hra má nové intro, ve stejně kvalitní grafice jako to z původního DoW2, ale ne tak dlouhé. Jsou v něm krátce představeny všechny frakce.
Po vstupu do hry vytvoříte novou kampaň. Nejdřív si můžete zahrát tutoriál – krátkou misi, ve které ovládáte pouze Gabriela Angelose a Jonaha Oriona (viz DoW2 Chaos Rising). Po odehrání si rovnou zvolíte, za koho chcete hrát: Vesmírní mariňáci, Mariňáci Chaosu, Orkové, Eldaři, Tyranidé a nově také Imperiální garda. Kampaň za každou frakci je stejná, v tomto se hra tedy trochu podobá například DoW1: Dark Crusade či Soulstorm. Pořadí, v jakém mise hrajete, si můžete vybrat – v závislosti na tom, jaké mise jsou zpřístupněné. Vesmírná mapa opět představuje sub-sektor Aurelia, tentokrát je však podána trochu jinak. Nejsou tu již mapy planet viděných z orbity, jak tomu bylo v předchozích hrách, jednotlivé planety jsou představeny pouze jako jednoduché body. U každé planety je seznam misí, které tu můžete hrát. Přesun mezi planetami tentokrát neprobíhá pomocí vesmírných lodí, ale pomocí teleportace.
Systém hry prodělal několik významných změn. Máte k dispozici čtyři individuální hrdiny, které vylepšujete získaným vybavením a zvláštními schopnostmi. Oproti předchozím hrám je však systém nákupu zvláštních schopností zjednodušen. Každé zvýšení o úroveň nyní dovoluje automaticky odemknout jednu zvláštní schopnost (nesbírají se tedy žádné body). Maximální úroveň hrdinů je 10. Před každou misí si můžete zvolit, jaké hrdiny na ní vyšlete, přičemž váš hlavní velitel musí být přítomen vždy. Můžete se ale rozhodnout, že místo hrdiny vyšlete veteránskou jednotku. Ta se chová jako standardní jednotka, ale je odolnější, má další schopnosti a pokud je během mise zničena, můžete si ji hned zase přivolat.
Co se týče vašich řadových jednotek – můžete je nakupovat přímo v misi, tedy podobně jako v ostatních RTS hrách. Musíte ovšem dobýt příslušnou budovu (buď malou kasárnu, která produkuje jen pěchotu, nebo přímo celé velitelství, které může přivolávat i vozidla). Populační limit se tu normálně počítá, nemůžete jich tedy nakoupit příliš mnoho. Zdroje na nákup jednotek získáváte obsazováním příslušných bodů (jako ve skirmish módu předchozích her), nebo rozbíjením krabic. Ty totiž nyní neobsahují předměty, ale body rekvizice či energie. Předměty lze během mise najít jen velmi vzácně, obvykle vypadnou z nějakého obtížnějšího protivníka nebo nepřátelské hlavní budovy.
Za rekvizici a energii můžete také nakupovat upgrady pro své hrdiny – tyto upgrady mají vliv jen na konkrétní misi, v další misi je musíte nakoupit znovu, pokud chcete. Tady si musíte dávat pozor, jak se zdroji nakládat – na mapě totiž není žádný nevyčerpatelný zdroj, který by vám permanentně vydělával. Pokud získáte všechny zdroje ze všech bodů a krabic, už žádné další získat nemůžete. Ale nemusíte se obávat, že „vyhladovíte“. Padlé hrdiny je stále možné obživit jiným hrdinou a veteránské jednotky jsou zdarma. I když hrát jen s těmito může být dost obtížné. Mise dovoluje normálně ukládat, i několikrát. Pokud budete ukládat často, můžete tedy své špatné rozhodnutí změnit. Ukládání však nefunguje v průběhu velkých soubojů, kdy se na obrazovce objeví počítadlo životů (např. u hlavního bosse).
Po dokončení každé mise dostanete na výběr z (většinou) tří odměn. Mohou to být předměty pro hrdiny, zpřístupnění nové jednotky, nebo upgrade pro jednotku, kterou již máte. Přehled zpřístupněných jednotek i jejich upgradů je vidět na obrazovce s vesmírnou mapou. Systém korupce, který byl přidán do Chaos Rising, tady samozřejmě není. Je tu však prvek ze skirmishe – globální zvláštní schopnosti frakce. Jak zabíjíte protivníky, sbíráte body, za které můžete seslat nějakou výhodu, například obrannou věž nebo bombardovací nálet.
Co se týče map, přibyl jeden nový terén – lávou zalitý a vulkány protrhaný povrch, který je použit na zobrazení například planety Cyrene.
Multiplayer/ skirmishMultiplayer doznal velkou změnu. Již se nehraje přes Windows Live, ale přímo přes Steam. Jak hráč hraje, získává různá ocenění a hra i srovnává jeho postup s ostatními hráči z celého světa. Tento prvek tvůrci, jak sami přiznali, okoukali od StarCraftu II, kde je skutečně dobře promyšlen a funguje skvěle. Hráč tak může vidět, jak si vede – jestli na žebříčku stoupá a nebo klesá.
Některé mapy jsou speciálně navržené pro velkolepé bitvy mnoha jednotek. Tyto mapy jsou mnohem rozlehlejší a i maximální zoom je vyšší. Novinka přibyla také v Army Painteru, kde si nyní můžete prohlédnout i většinu dalších jednotek, ne jen trojici velitelů.
Každá z již existujících frakcí dostala jednu novou jednotku. U Mariňáků Chaosu to jsou Noise Marines (konečně nějací stoupenci Slaaneshe), mariňáci vyzbrojení sonickými zbraněmi schopnými paralyzovat protivníka. Mohou být vylepšeni i zbraní, která ničí vše v linii střelby. Vesmírní mariňáci dostali Land Raider Redeemer, těžký tank s rotačními kulomety a těžkými plamenomety, který v sobě dokáže převážet vojáky a navíc funguje jako bod, ke kterému se vaši vojáci mohou stáhnout útěkem. I Orkové dostali velké vozidlo, Battlewagon. Ten je vyzbrojen velkým kanonem a kulomety a taktéž v sobě dokáže vozit pěchotu, navíc může aktivovat rozměrný válec na přídi a rozdrtit vše, co mu stojí v cestě. Eldaři dostali hrdinského bojovníka (respektive bojovnici), Autarcha. Ten je vybaven křídly, takže může snadno a rychle překonávat terén. Na straně Tyranidů se objevilo monstrum známé už ze stolní hry – Swarmlord, nezvykle odolný a ničivý Hive Tyrant vyzbrojený čtyřmi organickými meči.
PříběhHra se odehrává deset let po skončení událostí v Chaos Rising. Sub-sektor Aurelia je ponořen do mohutné války všech zúčastněných frakcí. Vůdce kapituly Blood Ravens, Azariah Kyras, je zcela zkorumpován a na jeho straně stojí drtivá většina Blood Ravenů i jednotek místní Imperiální gardy a samozřejmě také Mariňáci Chaosu. Impérium proto do oblasti vyslalo velkou flotilu Inkvizičních Lovců démonů, Ordo Malleus, která má za úkol vyhladit život ze všech planet a tím definitivně vyřešit celý problém. Vaši hrdinové (nehledě na to, za jakou frakci hrajete) pak musí vyřešit svůj cíl dříve, než bude úkol flotily splněn. To ve všech případech zahrnuje zabití Kyrase. Některé mise jsou mírně upraveny, aby více pasovaly na frakci, za kterou hrajete. Např. v první misi za Imperiální gardu bojujete proti Tyranidům, zatímco za Chaos bojujete proti Vesmírným mariňákům.
HodnoceníNebudete se u toho nudit, je to svižné a akční, avšak bohužel také příliš krátké. Tato nevýhoda je však dobře vyvážena tím, že hru můžete v podstatě rozdílně dohrát až šestkrát (za každou rasu). Osobně doporučuji pokaždé dohrát i všechny nepovinné mise – tím si kampaň trochu prodloužíte a navíc si lépe vylepšíte svoji armádu.
90 %