Vzestup ChaosuŽádné nové intro tu bohužel nečekejte. Úvodní menu má ale novou podobu: Terminator Lord Chaosu a v pozadí zasněžené ruiny. Po kliknutí na zahájení kampaně si můžete vybrat mezi původní a novou, vy samozřejmě vyberte tu druhou možnost. Pokud jste hráli Dawn of War 2, můžete sem přenést svůj tým Vesmírných mariňáků a pokračovat tak v jejich zdokonalování. Maximální úroveň je zvýšena na 30, takže můžete opět nabírat zkušenosti a otevřou se vám nové zvláštní schopnosti. Přibylo také několik zcela nových zbraní a i nová postava: Knihovník Jonah Orion. Ten ovládá mocné psychické síly, které fungují podobně jako speciální vybavení: před každou misí ho můžete „vyzbrojit“ určitými kouzli, např. užitečným obživováním padlých hrdinů na dálku.
Velkou novinkou je systém korupce, což je jakási „temná strana“ vašich hrdinů. Je mnoho způsobů, jak nabrat korupci, např. tím, že splníte či nesplníte určité mise, vezmete si určité prokleté vybavení nebo třeba tak, že na misi nenasadíte hrdinu, který na ní má svůj osobní zájem. Korupce ale rozhodně není žádná nevýhoda, zpřístupňuje totiž zvláštní permanentní schopnosti (jsou neustále zapnuté). Stejným způsobem, jakým lze korupci nabrat, můžete nabrat také spásu, respektive zbavit se korupce. I to má svůj smysl, protože duchovní čistota přináší odlišné zvláštní schopnosti. Existují silné předměty, které hrdina může používat tehdy, je-li dostatečně zkorumpován, nebo naopak pokud si zachová čistotu. Pokud však korupce stoupne na maximum, hrdina je nenávratně zatracen, spása pro něj už neexistuje.
V kampani se zpřístupní dvě nová bojiště: ledová planeta Aurelia a gigantická vesmírná loď Judgement of Carrion. Na té platí (logická) omezení: nemůžete tu používat výsadkové kapsle, raketové batohy ani dělostřelbu, protože se vše odehrává v temných a stísněných chodbách. Obě nová prostředí jsou velmi pěkně zpracována, ačkoliv vesmírné lodi si příliš neužijete. Hlavním protivníkem tažení jsou bezesporu Vesmírní mariňáci Chaosu. Orkové, Eldaři i Tyranidé tu zastávají jen vedlejší role.
Datadisk přináší novou funkci: ukládání během mise. Ovšem není to tak snadné, jak to na první pohled vypadá. Ukládání totiž využijete jen pokud chcete rozehranou misi dokončit jindy. Rozhodně to není žádná záloha – pokud během mise všichni vaši hrdinové padnou, hra vás vrátí do strategické části, kde máte na výběr v podstatě jen hrát misi znovu a nebo uložit současný stav (tedy fakt, že jste misi nezvládli) a vrátit se do hlavního menu. Zkrátka, pokud během mise všichni hrdinové padnou, musíte ji hrát znovu od začátku, jako tomu bylo i v původní hře. Trochu otravné je, že při každém uložení vás hra nutí vrátit se do hlavního menu. Zde si uloženou pozici nahrajete kliknutím na příslušnou kampaň, akorát místo návratu do strategické části s mapou necháte nahrát rozehranou misi.
Dalším novým prvkem jsou vraky vozidel – ty totiž z bojiště nemizí a slouží tak jako krytí pro pěchotu. Pokud však překáží v cestě, mohou být snadno zničeny, například explozí ve své blízkosti nebo jen tím, že do ně vrazí jiné vozidlo. Menší vylepšení se také objevilo v ovládání jednotek: po vzoru prvního DoW jim můžete přepínat styl boje (střelba nebo boj zblízka). Jednotky mají také vylepšenou umělou inteligenci, takže preferují cíle, na jejichž zničení jsou lépe vyzbrojeny, například protitanková pěchota prioritně střílí na vozidla. Posledním vylepšením, které stojí za zmínku, jsou rozšířené popisy vybavení v kampani. U každé zbraně, brnění atd. nyní máte podrobnější statistiky a možnost snadno porovnávat, které z nich je nejlepší.
Multiplayer/skirmish Přibylo devět nových map a dva druhy misí (free-for-all a team free-for-all). Každá frakce také dostala nové jednotky. Vesmírní mariňáci výše zmiňovaného Knihovníka (Librarian) ovládajícího psychická kouzla. Orkové dostali šamana (Weirdboy), který taktéž disponuje kouzli. Eldaři získali oddíl Wraithguardů, což jsou velmi ničiví a odolní pěšáci, ovšem velmi pomalí, pokud nemají velitele. Tyranidé dostali dvě nové jednotky. Tou první je Hive Guard, těžce opancéřované monstrum pro boj zblízka, které je za normálních okolností pomalé. Pokud se ale ocitne v dosahu synaptické vzdálenosti od velícího Tyranida, je mnohem pohyblivější. Druhou jednotkou je oddíl Genestealerů, což jsou taktéž bojovníci na blízko. Jejich schopností je automaticky se zneviditelnit, pokud stojí na místě. Největším lákadlem je ovšem nová frakce: Vesmírní mariňáci Chaosu. Můžete si vybrat jednoho ze tří velitelů: Terminator Lorda (zaměřuje se na boj zblízka), Plague Championa (poskytuje různé regenerační schopnosti) nebo Sorcerera (ovládá užitečná kouzla). Mezi jednotkami můžete nalézt převážně „zlé“ varianty jednotek klasických Vesmírných mariňáků, avšak navíc také silné démony, od oddílu pěšáků schopných teleportace, přes jezdce na mechanické bestii až po obřího Great Unclean One, odporného a slizkého Nurglova démona. Některé jednotky můžete zasvětit určitému bohu, což funguje jako obvyklý upgrade, ovšem během něj je jednotka nepohyblivá a tudíž zranitelná. V jisté míře tu máte zastoupeného boha Khorna, Nurgla, Tzeentche… jen na Slaaneshe se nějak zapomnělo.
PříběhPříběh se odehrává jeden rok po událostech v Dawn of War 2 a je o něco zajímavější. Z Warpu se náhle vynořila dlouho ztracená planeta Aurelia a aby toho nebylo málo, z jejího povrchu přichází nouzové volání. Váš tým je vyslán, aby celou věc prošetřil, ovšem velmi rychle se dostane do kontaktu s Vesmírnými mariňáky Chaosu, kteří na jejím povrchu přebývali. Jejich cílem je zkorumpovat celý sektor a mají k tomu mnoho prostředků. Kacířství se začne rychle šířit a za chvíli nemůžete věřit nikomu. Protože jak se zdá, temné síly Chaosu mají svůj vliv i na těch nejvyšších místech…
Hodnocení
90 %Je to zábavné, je to napínavé, je to dobré, ale kampaň je dost krátká – to je asi hlavní nevýhoda. Takto krátkou kampaň bych čekal u klasického datadisku, nikoliv u samostatného datadisku. V tomto ohledu byl datadisk Winter Assault pro první díl mnohem delší.