Warhammer 40.000 vyšel původně jako wargamingová hra, tedy stolní taktická hra s figurkami, které byly zároveň sběratelskými modely. Sláva Warhammer 40.000 rostla, a tak se časem objevily RPG, karetní i počítačové hry všech žánrů, které úžasný mytologický svět 41. tisíciletí podpořily a rozšířily. Následující článek se bude zabývat jednou z posledních počítačových her (rok 2004) z tohoto prostředí - Warhammer 40.000 Dawn of War.
Výrobce: Relic Entertainment
Distributor: THQ
Dawn of War je k mání i v české jazykové verzi se zabudovaným patchem 1.1 od společnosti CD Projekt.
V případě Dawn of War se jedná o vysoce akční RTS (real time strategy), která není založena ani tak na zdlouhavé těžbě nerostů, budování základny a vymýšlení strategie, jako spíš na brutální akci, která se vyžívá ve velkých masových bitvách pěchoty. Pro mnohé fanoušky stolní verze byla tato hra překvapením, protože všechny dosud vydané Warhammer strategie pro PC byly tahové a kopírovaly tak v podstatě původní námět. Zde se ale tvůrci rozhodli přejít k něčemu novému a uspěli. Aby zdůraznili velké bitvy, uplatnili v herním systému do té doby neokoukané prvky.
Herní systém a jednotkyZa prvé, se tu netěží suroviny. Vojáci na mapě dobývají strategické body, ze kterých plynou finance na nákup jednotek, budov a upgradů. Nepřítel však může bod obsadit a získat tak zdroj financí na svoji stranu, takže se ho vyplatí chránit. Dalším zdrojem je energie, kterou však lze získávat podstatně jednodušeji stavbou generátorů, nebo dobytím speciálního naleziště energie, které se chová de facto jako strategický bod. Hráč je tak neustále nucen k ofenzivní hře, nemůže se jen zakopat a vyrábět armádu až do naplnění omezeného limitu jednotek.
Za druhé, je hra zaměřena na souboje pěchoty. Vozidla zde tedy jsou jen v omezeném množství a letectvo (nebo námořnictvo) se v Dawn of War prakticky nevyskytuje. Pěchota se "nerodí" po jednom vojáčkovi, ale po celých oddílech, které čítají zpravidla pět mužů. S těmito oddíly se pak manévruje jako s jediným prvkem, takže nemusíte klikat na každého vojáka zvlášť, nebo zjišťovat jestli se některý dezertér náhodou někam nezatoulal. Z tohoto systému dále vyplývá, že nemůžete určit, na jakého konkrétního vojáka v nepřátelském oddíle chcete útočit, nebo naopak, jaký konkrétní voják z vašeho oddílu má útočit. Vojáci oddílu "A" jednoduše střílí na všechny vojáky oddílu "B" a naopak. Oddíly mají společnou morálku, jakmile utrží příliš velké ztráty, začnou panikařit a nejsou v boji již tak efektivní. Padlé členy oddílu můžete jednoduše nahradit kdekoliv na bitevním poli, stačí kliknout na příslušnou ikonku. Jinými slovy, dokud je
alespoň jeden voják v jednotce naživu, je celý oddíl zachován, protože ho kdykoliv a kdekoliv můžete zcela obnovit (samozřejmě za peníze a čas). To dělá z pěchoty konečně efektivní nástroj, ne jen "kanónenfutr" na který jsme zvyklí z ostatních RTS. Dalším velkým zpestřením je možnost u některých pěchotních jednotek nahradit standardní výzbroj jejích členů za podpůrné zbraně, jako jsou kulomety, raketomety, plamenomety a plazmové pušky. Každá zbraň je efektivní proti jinému druhu nepřátel, takže ze svých oddílů můžete správnou volbou výzbroje udělat buď univerzální bojovníky, nebo specializované komando.
Každá rasa (druh chcete-li) také oplývá "super jednotkou", kterou je možno mít vždy jen v jednom exempláři a až po dobytí artefaktu, což je opět obdoba strategického bodu. Mariňáci mají supertank, který dokáže být dočasně nezničitelný. Chaosáci obrovského démona s dračími křídly. Eldaři zase velkého ohnivého avatara s planoucím mečem. Orkové přerostlého tlustokožce fungujícího jako bitevní tank a beranidlo na rozrážení davů zároveň.
Někdo tu odvedl kus práce, aneb speciální schopnostiKaždá pěší jednotka má dva druhy bojových režimů - střelba a boj zblízka. Během střelby prostě střílí ze své zbraně, při boji zblízka se pak vrhne vstříc nepříteli s mečem nad hlavou. Obvykle platí, že útok zblízka je ničivější, takže se mnohdy vyplatí zariskovat a použít ho. Potom vznikají typické "fantasy" scény, kdy proti sobě bojují mnohačlenné davy bojovníků, je slyšet řinčení mečů, vrkot motorových pil a bojový pokřik. Někteří hrdinové zvládají stylová bojová umění alá Matrix, kdy vyskakují do vzduchu a kopou do protivníků kolem sebe. Jednotky od sebe odlétávají, když jsou zasaženy granátem nebo cizí čepelí, padají na zem a rychle zas vstávají. Často během zabíjení protivníka udělají "fatality", klečícího vojáka dorazí výstřelem do hlavy, odkopnou pryč, nabodnou na meč a poté odhodí, nebo v případě bojových robotů ho chytnou do hydraulické ruky a začnou drtit, až všude kolem stříká krev. Boje zblízka jsou velmi časté, protože přirozené naprogramování umělé inteligence jednotkám určuje, aby se přemístily do těsného kontaktu s nepřítelem, přičemž cestou k němu do něj střílí. Boje zblízka jsou zřejmě nejefektnějším prvkem v celé hře. Fyzika v RTS kterou započaly hry jako Age of Wonders tak dovedl Dawn of War mnohem dál a je radost se na ni dívat.
Jednotky v Dawn of War mají většinou nějakou unikátní zvláštní schopnost, velmi často magického charakteru, takže když pak takovou schopnost použijete v boji, efekt fantasy bitvy je ještě větší. Schopnosti zahrnují různé druhy blesků, fireballů, ochranných štítů, teleportací, léčení, dočasné nesmrtelnosti, ale i přivolávání leteckých náletů a vrhání ručních granátů. Obzvláště používání těch magických schopností je velmi efektní a často při nich vzniká dojem až filmových scén.
Například mě osobně se jednou stalo, že jsem měl jen jednu hrdinku Eldarů, jejímž úkolem bylo dostat se co nejrychleji do teleportačního portálu. Považoval jsem to za jednoduchý úkol, tedy až do okamžiku kdy mě přepadlo obrovské mračno rozzuřených Orků, které obklopilo moji hrdinku kolem dokola a začalo na ni útočit sekyrami. Čas běžel a jedinou možností, jak se vyprostit z tohoto "záseku" bylo použít její schopnost “blesková bouře“. Dosti silné kouzlo, které odhodí pěší vojáky ze svého epicentra. Musel jsem to risknout, použil jsem ho na Eldaří hrdinku samotnou, takže ona sama byla v jeho středu (kouzlo na ní nemá efekt). Následná elektrická bouře odhodila celé obrovské množství Orků od hrdinky stejně, jako to dokázal Neo během bojů s agenty Smithy v druhém díle Matrixu. Vyproštěná Eldarka pak už jen vkročila do portálu, zatímco se Orkové stavěli na nohy a připravovali k dalšímu útoku.
Za koho se hrajeCo se tedy týče ras, ve hře jsou čtyři: Lidští Vesmírní mariňáci, démoničtí Služebníci chaosu, mimozemšťané Eldaři a Orkové. Vesmírní mariňáci zastupují ve Warhammer 40.000 úlohu fantasy rytířů, Chaosáci zas nadpřirozených démonů, Eldaři věrně napodobují Elfy, a Orkové... :) Každá frakce se zcela liší, ne pouze graficky, ale i stylem boje a nároky na hráčovu strategii. Mariňáci jsou odolní a všestranní. Chaosáci jsou zaměřeni na brutální útočnou sílu. Eldaři na rychlé, nečekané útoky ze zálohy.
A Orkové na vysokou kvantitu (a nízkou kvalitu) svých bojovníků. Každá frakce má několik mocných unikátních hrdinů, které můžete připojit do oddílu a oni pak fungují jako jeho velitelé, nebo je nechat o samotě.
Singleplayer = tutoriál?Hra Dawn of War má jen jedno tažení, ve kterém hrajete za Vesmírné mariňáky. Příběh je typický víc pro fantasy (Pradávné zlo hrozí zničením celé Země, tedy vesmíru…), než pro sci-fi, ale v případě Warhammer 40.000 se není čemu divit. Dále je zde několik skirmish map pro jednoho hráče, které asi nejvíce využijete po dohrání vcelku krátké kampaně. Hra má silnou podporu multiplayeru, na který je očividně dost zaměřená (Cílem bylo konkurovat na mezinárodních soutěžích Starcraftu.). Dabing je kvalitní, hudba bombastická (typická fantasy). Herní CGI intro je skvělým akčním navnaděním, bohužel jediným tohoto typu v celé hře. Všechny ostatní "filmečky" jsou jen zazoomováním na detail vojáčků, kteří pak jednají podle předskriptovaného scénáře, asi jako ve hře Warcraft 3. Ale protože jsou všechny objekty detailně vymodelované a natexturované, nevypadá to vůbec špatně, můžete si alespoň vychutnat tu grafiku zblízka.
Hardwarová náročnost a grafikaDawn of War byl dobře optimalizovaný i na svou dobu, k plynulému hraní na střední detaily v rozlišení 1024x768 stačí dnes již obstarožní sestava s procesorem Athlon 2600+, 512Mb ram a grafikou na úrovni Radeon 9600, nebo Geforce Ti440. Grafika i přes své relativní stáří vypadá k světu, jednotky jsou snadno k rozeznání a za pár hodin hraní si na absenci nejnovějších 3D technologií ani nevzpomenete.
Ve hře existuje i možnost otáčení kamery a zoomování, ale musíte si to nejprve nastavit v options a pak držet při samotné hře alt.
VerdiktWarhammer 40.000 Dawn of War je jedna z mála her, která mě dost zasáhla. Od těch dob jsem prakticky nehrál nic lepšího. Doporučuji všem. Pihami na kráse jsou jí jen slabší příběh a krátká kampaň. Dnes již naštěstí existuje i datadisk
Winter Assault a samostatně stojící rozšíření
Dark Crusade jedno lepší než druhé. O tom, ale až v jiném článku... .
90%