Scény, kdy děvčátko okupované ďáblem zvrací podivnou ďábelsky zelenou hmotu do tváře kněze, zraňuje se v rozkroku, masturbuje s křížem či perverzně nadává, by se jistě skvěle vyjímaly v dalším pokračování Hostelu, nicméně Vymítač ďábla přinesl ve své době ještě přeci jen něco navíc, co dnešním hororům chybí. Měli by si z něj vzít příklad všichni ti, kteří chtějí natočit patřičně šokující a nechutný horor. Budování napětí podtržené skvělou hudbou-nehudbou, originálně vymyšlenými zvuky i solidními triky totiž není Vymítači cizí. Film se poměrně dost vleče a v dnešní době by byl jistě sestříhán tak na hodinu a půl. Tento fakt ovšem dovoluje pozvolna budovat atmosféru na sílících projevech ďábelství v dvanáctileté Regan. Od dívky, která má dobrý vztah se svou matkou a jejíž jediný problém je nezájem vlastního otce, přes sprostě nadávající pacientku u doktora, až po ďáblici s nadpřirozenou schopností zvednout celou postel, vede dlouhá cesta.
Samotný akt vymítání ďábla není samozřejmě jen nějakou smyšlenkou filmařů, ale běžně praktikovanou záležitostí i v dnešní době. Vymítač ďábla je založen na románu Williama Petera Blattyho, jenž svoje dílo převedl sám i do scénáristické podoby. Při psaní vycházel údajně ze skutečné události vymítání z chlapce v roce 1949, které trvalo celé tři měsíce a odehrávalo se v městečku Mount Ranier v Marylandu. Původně chtělo studio nechat režírovat film Stanleyho Kubricka, ten ovšem odmítl, a tak se natáčení ujal William Friedkin, jenž už si udělal jméno svým předchozím filmem, za který dostal i Oskara. Jednalo se o krimi Francouzská spojka s Genem Hackmanem. Mikovi Nicholsovi (Na dotek) zase vadila přílišná závislost úspěchu díla na dětských hereckých výkonech. Jedním z dalších režisérů, jenž nepřijali práci na snímku, byl i John Boorman. Zdůvodnil to krutostí, s jakou je zacházeno s dětmi. Nicméně práci na dvojce si už ujít nenechal. Představitelkou hlavní ženské role Chris MacNeil, matky Regan, měla být dokonce Audrey Hepburn. Ta však podmiňovala svou účast na filmu natáčením v Římě, k němuž nedošlo, a tak se role matky propadající hysterickým záchvatům z dceřiny „lehké odchylky“, ujala Ellen Burstyn (Červený drak, Rekviem za sen). Regan ztvárnila Linda Blair, která musela mít několikrát během natáčení doublérku, protože scény, kdy například masturbuje s křížem či se chová sexuálně nebo násilně explicitně, by pro ni byly až příliš nevhodné. I tak se její účast na filmu některým lidem tak nelíbila, že jí bylo vyhrožováno smrtí, a tak studio muselo najmout pro Lindu po dobu šesti měsíců od uvedení filmu do kin bodyguardy.
Legendární scéna samotného vymítání, která trvá okolo dvaceti minut a skončí jak skončí, se točila v místnosti o teplotě –40 stupňů celsia, aby byla zajištěna autenticita ďábelsky mrazivého prostředí, kdy hercům od úst stoupají oblaka páry. Pozoruhodným způsobem se tvůrci poprali i s hlasem ďábla vystupujícího z těla Regan. Jako předloha jim posloužil zvuk prasat mířících na jatka. Pro scény, kdy Regan zvrací podivnou hustou zelenou hmoty, byla použita hrachová polévka. Herecká představitelka potom nemusela zvracení ani hrát, díky své nenávisti k zelenině. Epizodní avšak zásadní roli hraje postava kněze Merrina, jež je zplnomocněna církví k provedení obřadu. Jako její představitel byl nejprve uvažován Marlon Brando, avšak režisér se bál přílišné publicity, a také toho, že pozornost veřejnosti se spíše než na jeho dílo bude soustředit právě na tuto hereckou legendu. Nakonec se Merrina ujal Max von Sydow (Minority Report, Duna), který v té době ještě nebyl tak starý, jak mu předepisoval scénář, a tak na sebe musel nanášet tuny líčidel.
Při natáčení docházelo k podivným událostem, kdy se například vzňala scéna aniž by někdo někdy dopadl viníka. Navíc do premiéry zemřelo celkem osm lidí nějak souvisejících s filmem, včetně představitelů dvou důležitých rolí - policisty Burka Denningse, jehož hrál Jack MacGowran, a matky kněze Karrasa pomáhajícího s vymítáním, kterou ztvárnila řecká herečka Wasiliki Maliaros. Samotné natáčení se protáhlo z původně plánovaných 85 dní na 224. Po uvedení do kin nastalo všeobecné zděšení a znechucení určité části obyvatelstva. Během jednoho promítání omdlel divák a při pádu na sedadlo před ním si zlomil čelist, což nemohlo dopadnou jinak než žalobou na filmové studio. V některých anglických městech byl film dokonce zakázán, a tak se pořádaly zájezdy do kin sousedních měst. 14 let nebyl ve Velké Británii Vymítač ďábla k dispozici na kazetách. Dvanáctimiliónový rozpočet se mnohonásobně vrátil. Celosvětově Vymítač vydělal $ 357 500 000. Po přepočtu vzhledem k inflaci se jedná dokonce o nejvýdělečnější snímek s ratingem R, čili mládeži nepřístupný. Vymítač ďábla si vysloužil i mnohá ocenění u kritiky - dva Oskary za nejlepší zvuk a adaptovaný scénář, dalších 8 nominací, včetně všech hereckých kategorií až na hlavní mužskou, a další významné nominace za nejlepší film, režii a kameru. Časopis Entertainment Weekly ho dokonce vyhlásil nejděsivějším filmem všech dob.
Díky komerčnímu úspěchu musela zákonitě přijít pokračování. Svojí kvalitou ovšem nesahají prvnímu dílu ani po kotníky. “Vrcholem“ je pak čtvrté pokračování s názvem Vymítač ďábla: Zrození, které jsem měl tu “čest“ vidět v kině.
Název: The Exorcist
Český název: Vymítač ďábla
Žánr: drama/horor
Čas: 122 min.
Země výroby: USA
Rok výroby: 1973
Režie: William Friedkin
Hrají: Elen Burstyn, Max von Sydow, Lee J. Cobb, Jack MacGowran, Linda Blair
Hodnocení na IMBD: 8,0/10
Hodnocení na CSFD: 87 %
Rozpočet: $ 12 000 000
Celosvětové tržby: $ 357 500 000
Tak to byla přímo ukázková recenze od Romana Kurkina. Recenze byla s jeho laskavým dovolením převzata z webu
Filmania. Ohodnotit vymítače ďábla pro mě nebylo nic jednoduchého. Na jednu stranu jde o úplnou klasiku žánru, která má stále čím zaujmout, na stranu druhou některé scény mohou na dnešního otrlého diváka působit celkem fádně, aneb obyčejný teenager má špatnou náladu a náhodu při tom levituje nad postýlkou. Proto jsem se tentokrát při hodnocení držel celkového uznalého tónu recenze samotné, ale nechal si poradit i od přátel. Čili ne za 100, ale za 70. Možná když od filmu nebudete očekávat příliš mnoho potěší vás o to víc!
70%Víte že: Skutečný chlapec který posloužil filmu jako předobraz posedlého dítěte vystudoval vysokou školu a začal pracovat pro NASA?