Vampire Hunter D

23.9.07 - Razer - Komentáře (3)
Na první pohled se to nezdá, ale svět Vampire Hunter D je možná tím úplně nejlépe promyšleným upířím světem jaký kdy kdo stvořil. Není proto divu, že autor románové předlohy Hideyuki Kikuchi je některými kritiky přirovnáván k Stephenu Kingovi, nebo H. P. Lovecraftovi. Dnes zaměříme svou pozornost na první filmovou adaptaci z roku 1985 a zodpovíme zda může konkurovat svému pokračování.
Kdy sledovat: Jednoznačně před Bloodlust (2001), protože na 90% si po Bloodlust pustíte tenhle snímek a budete zklamáni. V opačném pořadí se naladíte pro další a lepší dobrodružství, které na vás jen čeká.

Nápad celého Vampire Hunter D je až geniálně jednoduchý, problém je, že když vám ho teď jako všichni ostatní vyzradím ani vám to nepřijde. Ne vážně, jak oživit stereotypní upíří žánr kde se celý příběh z 19. století obvykle odehrává kdesi v Transylvánii na hradě? Hmm, proč nepopustit uzdu své fantazii, nevypůjčit si pár nápadů ze sci-fi a neokoukat něco od jiných velikánů, kteří vás jen tak “náhodou“ učili. Jmenujme například Kazuo Koike(ho), pokud je vám tohle jméno nějak povědomé mrkněte se na článek o Inuyashovi a Rumiko Takahashi, pak budete doma.
Vampire Hunter D
Zkrátka si představte post apokalyptický svět na druhou. Píše se rok 12 090, před 10 091 lety zničila jaderná válka lidí celý svět. Tehdejší hrstka upírů takovou událost předvídala a ve svých krytech nashromáždila technologii a zdroje ke znovuvzkříšení světa. Světa, který stvořila k obrazu svému. Nyní po deseti tisících letech neochvějné vlády kdy poroučeli lidem, nově stvořeným mutantům a dosáhli vysoké technologické úrovně se jejich civilizace hroutí. Celý svět se rozpadá, “staré“ pořádky přestávají platit a do toho všeho přichází tajemný poutník… . Ale běda tomu kdo podcení nezměrnou moc některého z tisíciletých upířích šlechticů!

Film na motivy prvního Kikuchiho Vampire Hunter D románu, byl natočen za dva roky po jeho vydání, a protože byl také jedním z prvních anime co se ve velkém dostalo do Ameriky stal se “mini“ kultovní záležitostí. Musíte si uvědomit, že typ dynamických akčních scén kde vidíte většinu mutantích vnitřností zalitou v 20 hektolitrech krve byl tehdy něčím nevídaným, nenatočitelným! Opravdu, než animaci zatratíte jako úplný humus podívejte se na některé detaily pozorněji, uvědomíte si, že ladění do temných odstínů je velmi chytrá, ne-li pěkná věc.

Zde musím vypíchnout hlavní hudební motiv celého filmu objevující se nenápadně hned na začátku a pak těsně před titulky. I po všech těch letech a svůj minimalismus je prostě úžasný, přesně vystihuje rytířskou fantasy atmosféru celého díla. Ostatní hudba spolu s anglickým dabingem je, ale průměr.
Vampire Hunter D
Právě pro nezměrný potenciál světa a Vampire Hunter D jako postavy jsme v celém filmu vlastně na úplném začátku skutečného příběhu, který dohromady vydal na zhruba 17 knih. A to je problém, celá zápletka je tak velmi jednoduchá, “klasická“. Dočkáme se jen několika dějových zvratů. Podobně trpí i postavy, kromě Vampire Hunter D se setkáme snad jen s dvěma zajímavými charaktery. A vůbec, když nepočítáme různé šestihlavé potvory je postav ve filmu počertech málo.

Ještě dodám, že akční scény byť efektní nejsou až na několik výjimek moc promyšlené.
Vampire Hunter D
Víc nemá smysl psát, navzdory spíše průměrnému číselnému hodnocení musím Vampire Hunter D doporučit jako povinnou četbu, podívanou. Je třeba si uvědomit, že za 16 let bude technicky zastaralé i druhé pokračování, takže není proč nad starším bráškou ohrnovat nos, proto za 70.

70%

Víte že: Count (hrabě) Magnus Lee je pojmenován po herci Christopheru Leeovi (Count Dooku v SW3), který hrál často Drákulu?
Vampire Hunter D

Vaše hodnocení: 80%  (82 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.013 vteřin