Trigun

6.8.07 - Razer - Komentáře (38)
“Nezdá se, že by záleželo jak daleko cestuji, můj osud je vždy naplněn krví a pachem střelného prachu. Výsledek je pokaždé stejný, hory mrtvých a trosek, pokaždé…“
Trigun je perfektním příkladem skvělého seriálu. Seriálu, který dokáže zaujmout širší publikum, vydělat si na sebe, oslovit náročného diváka a jakoby nic se stát pojmem.
S mlýnským kamenem jménem komerce se musí potýkat drtivá většina autorů, pokud nezaujmou širokou veřejnost nedostanou příště šanci. Kam to může vést vidíme když se podíváme na čtvrtá, nebo sedmá pokračování filmů co běží právě v kinech. Jiné to není ani v anime branži, neuspěješ, končíš. Naštěstí u anime někdy platí, že jakmile je projekt odklepnut mají autoři při tvorbě velikou volnost a mohou si dovolit realizovat svoji původní představu, nebo převrátit celou show naruby jako Hideaki Anno v Neo Genesis Evangelion. Studio se pak může stavět třeba na hlavu, ale majstrštyk už je na světě.

Trigun na rozdíl od některých jiných povedených kousků s touhle proměnnou počítá už od samotného začátku kdy začíná budovat více příběhových úrovní. Hned od prvních momentů upoutává divákovu pozornost neuvěřitelně bláznivým hlavním hrdinnou, tuctovými padouchy a podivným vyprahlým světem. Pravým westernovým světem, se vším co k němu patří. Normálně by v tuhle chvíli začali od obrazovky vstávat všichni náročnější diváci a přenechali celou tu “poutavou“ podívanou části mainstreamového publika. Ale člověk je tvor zvědavý a většinou ho zaujme když vidí v daném žánru něco nepatřičného. Vůbec nevadí, že jde jen o autorský drobeček tu a žárovku tam. Prostě, nebyli bychom v anime, kdyby se po několika dílech nezačalo všechno ubírat úplně jinam, směrem k postapokalyptickému sci-fi s jehož atmosférou si nezadá ani takový Fallout.
Trigun
Většina dobrých seriálů se po odhalení pravé povahy světa a hrdinovi minulosti vyčerpá. Ne Trigun, tenounké nitky rozhozené v průběhu celého seriálu začínají až teprve teď splétat pavučinu hrdinova neodvratného osudu. A ústřední myšlenka celého Trigun zobrazená v nesčetných variacích mnohokrát před tím v jiných filmech/knihách je dovedena až k totálnímu vyvrcholení. Ovšem to čeho si na Trigun cením nejvíce je fakt, že přitom neútočí na divákovu psychiku jako Neo Genesis Evangelion, nebo smysly jako Fontána. Žádná absolutní zenbudhistickokřesťanská odpověď se nekoná, co si z celého příběhu odnesete je jen na vás… .

Pakliže u filmů neradi přemýšlíte, nedokážete se vžít do jejich atmosféry, nebo vám prostě nesedne chování hlavního hrdiny budete na konci Trigun pravděpodobně znudění. Ostatním se, ale zařadí do top 10 all time žebříčku jako nenáročný seriál pro náročné.
Trigun
A o čem že to vlastně je? Tak prostředí bychom už měli a teď do něj zasaďte nechvalně známého zločince jménem Vash the Stampede přezdívaného Lidský tajfun, na jehož hlavu je vypsána odměna 60 miliard, ano miliard doubledolarů. S Vashem chodí potíže, kdekoli se objeví tam přijde neštěstí. Vash má na svědomí celá zničená města a v pustině není jediný tvor, který by neznal legendu o prokletém muži s blond vlasy nosícím dlouhý červený plášť.

To co naštěstí nikdo v pustině nezná je Vashova minulost, proti té je totiž nějaké se zemí srovnané město ničím.
Trigun
Díky Vashovi stojí místní pojišťovna na pokraji bankrotu a proto vyšle agentky Milly a Meryl, aby mu zabránily v dalších potížích. Jenže když Milly a Meryl, Vashe konečně potkají nevěří, že je to on. Tenhle nemotorný hlupák nedokáže ublížit ani mouše.

Spolu pak cestují napříč pustinou až jednou narazí na potulného kněze Nicholase D. Wolfwooda, vláčejícího sebou obrovský ocelový kříž. Wolfwood se Vashovi stane přítelem a tehdy začne 26 dílný anime seriál na motivy mangy "Naitoua" Yasuhira konečně nabírat obrátky.
Trigun
To že jsem v průběhu recenze několikrát zmínil kultovní NGE není náhoda, dle mě si s ním Trigun v ničem nezadá. Mnozí asi nebudou souhlasit, ale podle mě je i u téhle ligy nejdůležitější, aby byly myšlenky ve filmu obsažené pochopitelné normálnímu divákovi hned na poprvé. U NGE si kolikrát nejsem při čtení recenzí jistý jestli dostává plný počet bodů, protože je z pohledu recenzenta tak dobrý, nebo proto že to o něm přece všichni říkají.

Původní Yasuhiro Nightow(ovu) Mangu Trigun vycházející od roku 1995 do 1997 jsem na vlastní oči neviděl, ale na základě dostupných informací si dovoluji říct, že její anime adaptace se povedla přímo skvěle. Pro ty kteří chtějí po skončení anime pokračovat je zde manga Trigun Maximum vycházející v Japonsku od roku 1998 do 2007. A na konec pro vás mám zprávu o tom že v květu tohoto roku se začalo pracovat na Trigun filmu. Kromě toho, že je hotov hrubý návrh scénáře není zatím nic bližšího známo.

Takže tedy, za klasické brilantně zpracované téma se skvělou atmosférou, jedinečnou kombinaci sci-fi a westernu. A tím něčím navíc dávám rovných 100.

100%

Video: Trigun AMV - obsahuje SPOILY!

Víte že: D ve jméně Nicholas D. Wolfwood prý znamená Dokonokuminomonjawaresumakinishiteshizumetarokakora ?

Vaše hodnocení: 88%  (145 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.01 vteřin