The Irresponsible Captain Tylor
A je to tady! Anime příběh o jednom nezodpovědném kapitánovi, starém torpédoborci a posádce složené z toho nejhoršího, co VSSP ( spojená federace planet ) má. Nezodpovědný kapitán Tylor, toť český název tohoto geniálního seriálu, který patří do žánru Adventure, Comedy, Military, Science Fiction. Pokud bych k němu měl přirovnat jiné anime, tak by to nejspíše bylo Nadesico, která je svým obsahem velmi podobná.
Skvělá podívaná, nádherné kresby a futuristické prostředí, co víc si od tradiční anime přát? Všem vřele doporučuji. Nezodpovědný kapitán Tylor má 26 TV dílu + ještě dalších 10 OVA dílů navazujících přímo na seriál, takže to dává úctyhodných 36 dílů skvělé podívané a zábavy.
Tak a o co vlastně jde? Příběh začíná v den kdy Tylor sedí před obří městskou obrazovkou vysílající armádní spot, a tak se rozhodne jít do armády. Jeho důvod je prostý, chce jít do armády proto, aby měl pohodlný život. Tylora bych charakterově na začátku přirovnal k totálnímu blbcovi s neuvěřitelnou dávkou štěstí a tak už v prvním díle zjišťujeme, jaký je Tylor vlastně člověk. Velmi komickým způsobem se dostane nakonec do armády VSSP a je přidělen do administrativní sekce zajišťující odvádění důchodu vysloužilým vojáků. V té době je na “spadnutí“ válka mezi VSSP a Svatým císařstvím Raalgonu, kde po smrti jejího otce vládne 16-ti letá krásná císařovna Azalyn. No, abych to zkrátil, Tylorovi se podaří díky své hlouposti a štěstí zachránit admirála ve výslužbě a jeho dvě vnučky a vrchní velení se nakonec rozhodne povýšit ho a udělit mu velení torpédoborce Soyokaze, což je na první pohled velký kus šrotu s nejhorší posádkou, kterou VSSP má, ale to jen na první pohled, časem se posádka ukáže jako velmi sehraná parta.
Postupem času si pohodář Tylor získá srdce celé posádky a ta za něho bude ochotna položit i život, a to přestože ho stejně nikdo nebere vážně a mají ho za blbce. Ve vypjatých situacích ale prokazuje Tylor velmi skvělé výkony jako je například rozprášení celé Raalgonské flotily s pozdějším vysvětlením, že to byla jen náhoda při pokusu utéct z boje ( což je v jeho případě na neštěstí pravda ).
Nezodpovědný kapitán Tylor / The Irresponsible Captain Tylor je prostě to pravé komediální anime ze sci-fi prostředí, bavil sem se u něj od začátku do konce. Popisovat všechny členy posádky nemá smysl, každý je svým způsobem charakter, o kterém by se dalo napsat pár stránek. Jedna komická a nebezpečná situace střídá druhou a Tylor společně se svou posádkou pokaždé vyvázne bez úhony. Soyokaze nakonec získá přezdívku “neporažený torpédoborec Soyokaze“ a vyslouží si respekt celého VSSP jako největší vesmírný klikaři s potrhlým kapitánem.
Ať se zdá kapitán Tylor sebevíc hloupý, když přijde nebezpečná situace, vždy si ví rady a s ledovým klidem vše skvěle vyřeší. Závěrečné bitva mezi flotilou VSSP a Raalgonským císařstvím je toho největším důkazem a nebudu vám prozrazovat, jak to celé proběhlo a dopadlo. Tylor se jako postava neustále vyvíjí, jeho charakter prochází díky situacím do kterých se společně se svou posádkou dostává pozvolným změnám. A hlavně kapitán Tylor k údivu všech lidí okolo dokazuje, že válečné spory jsou řešit i jinak než krveprolitím.
OVA série je, řekl bych, vedená v poněkud vážnějším duchu, není tak zbrklá jako TV epizody. První dva díly OVA série navazují přímo na poslední díl TV série, takže je to vlastně pokračování děje. Další díly až po ten sedmý jsou krátké příběhy o posádce, která je díky velkému poškození Soyokaze převelena na Zemi dokud nebudou dokončeny opravy, hlavně tedy díl s mariňáky mě fakt dostal na kolena, je asi nejkomičtější ze všech, i když konec už je takový vážný. No, poslední 3 díly jsou rozuzlováním hlavního příběhu OVA série, bohužel nemůžu říci, co to je a jak to všechno dopadne jelikož tím bych vás připravil opravdu o hodně, hlavně o celý požitek ze seriálu.
Kvůli tomu abych nespoiloval, jsem se nemohl příliš rozepsat. Osobně toto anime považuji za jedno z nejlepších, které sem kdy viděl. Může to působit komicky, ale i když je kapitán Tylor laděný spíše v komediálním duchu, dokáže si uchovat i svou vážnější stránku a myšlenky v nich obsažené, vedou skoro až k geniálnosti ( i když né každý by se mnou mohl souhlasit ). Moje osobní hodnocení kapitána Tylora by bylo
100%, hodnotím celkově seriál i OVA, ale vzhledem k tomu že ho musím porovnat i s ostatními anime, ať už podobného žánru nebo zcela jiného je
90% přiměřené. Rozhodně by se na něho měl mrknout každý milovník kvalitní podívané.
90%Razer ač anime neviděl ještě doplní, že se jedná o dílo režiséra Kôichi Mashima, který je tvůrcem seriálů Noir, HACK/SIGN či Madlax.
Víte že: Soyokaze znamená v překladu vánek?