Pro ty, kteří ho snad nějakou zvláštní náhodou neznají: Starcraft je RTS od firmy Blizzard, z roku 1998 (31. března 2012 oslavila 14 let od svého prvního vydání pozn. Razer). Již v té době vyhrála ocenění o nejlépe prodávanou hru (do dnes se prodalo okolo 10 milionů kopií - pozn. Razer) a následovaly desítky dalších. Rychle si získala širokou základnu fanoušků a na dlouhou dobu se stala jednou z nejhranějších her při síťových kláních. Jak název napovídá, odehrává se ve vzdálené části galaxie, kam byli vysláni pozemští trestanci, aby nedělali nepořádek na Zemi. Aby přežili, utvořili několik prosperujících společností, ovšem relativně brzy byli konfrontováni s dvěma mimozemskými rasami - technologicky vyspělými Protossy a zvířecími Zergy. A tak začala velká válka, kterou v podstatě hráč odehrává během tří tažení.
První je za Terrany, druhé za Zergy a třetí za Protosse. Je ovšem možné je hrát zpřeházeně, i když pak hráč nemá ten dobrý pocit z velmi kvalitního příběhu. Hra je plná na svoji dobu pěkných CGI filmečků, ve kterých Blizzard vždy exceloval. Před každou misí váš čeká brífink, kterého se mohou účastnit až čtyři hrdinové. Jejich animované obličeje se objeví ve čtyřech "obrazovkách", tak rozmlouvají mezi sebou a hráče tím zábavným způsobem uvozují do mise. Stejné animované obličeje jsou použity také u každé jednotky, v jakémsi "info-boxu". Nemají žádný větší význam, pouze přikrášlují hru. Tento nápad byl sice již použit předtím, ale až Starcraft ho dovedl dostatečně daleko. Blizzard ho používal i nadále a postupem času se stal typickým RTS atributem.
Jednotky jsou skvěle nadabované, obzvláště Protossové a Zergové. Grafika konečně nevypadá jako ručně kreslená, jako tomu bylo třeba ve Warcraftech. Starcraft je relativně obtížný, když to poměříme například se sérií Command and Conquer. I ti nejzákladnější vojáci se staví dost dlouho, takže nutí hráče si jich patřičně vážit a neplýtvat. Určení maximálního limitu jednotek také zabraňuje, aby hráč postavil příliš obrovskou armádu, se kterou by pak bylo snadné vyhrát. ( Do té doby a i dlouho po tom trpěla převážná většina RTS touto nemilou chybou, kdy se hráč zabarikádoval ve své základě a vyráběl super armádu aby pak během 10 minut “strategicky vyhrál“. - pozn. Razer ) Mnohé jednotky mají zvláštní schopnosti, které mohou výrazně přispět k porážce protivníka, a je výhodné se je naučit používat instinktivně a rychle. ( Další skvělá vychytávka především do multiplayerových her kdy chytrá taktika založená na nějaké vlastnosti speciální jednotky může zvrátit průběh celého boje. - pozn. Razer )
Každá ze tří ras je naprosto unikátní. Terrani jsou velmi zranitelní, ovšem mohou své budovy a vozidla za finance velmi rychle opravovat. Jejich nejsilnější zbraní je hvězdný křižník a atomová bomba. Zergové staví na obrovském počtu a boji zblízka. Všechny jejich jednotky a budovy se dokáží samy a zdarma regenerovat, což hráči ušetří mnohé finance. Nejsilnější zbraní zergů je právě jejich množství, hráč si může vybrat taktiku a vychrlit roje jednotek. Protossové jsou relativně odolní, navíc všechny jejich jednotky a budovy jsou posílené samodobíjecími štíty. Na druhou stranu jsou však drazí a vyrábí se pomalu. Pokud je také nějaká jejich jednotka či budova poškozena, už se nemůže nijak vyléčit. Protossové mohou zmrazit speciální jednotkou čas a jejich trumfovým esem jsou “letadlové lodě“. ( Taková variabilita jednotlivých stran byla a stále je v RTS nevídaná, ke každé rase musí hráč přistupovat jinak. Například hrát defenzivně za zergy proti stejně zkušenému Terranskému nepříteli nejde. – pozn. Razer )
Navíc mnohé budovy Terranů jsou mobilní, umí létat. Jakmile se však příliš poškodí, začnou hořet a postupně dále kolabovat. Pokud nejsou včas opraveny, zničí se. Budovy Zergů musí stát na výživném slizu, který produkuje hlavní a pár dalších budov. Mimo něj stavět nelze. Protossové to mají ještě složitější, protože jejich budovy musí stát v jakési auře projektované speciálními budovami - a tato aura není příliš široká. Je tu ovšem velká výhoda - konstrukční jednotka pouze položí "základ", zbytek budovy se postaví sám. Tak může v podstatě jeden dělník postavit sám celou základnu v jednom okamžiku. ( Strategické možnosti se hráči sami nabízejí, vytvořit předsunutou základu je za Protossy úplná hračka, ale i Terrani mohou jednoduše přeletět s celou základnou o kus dál… . pozn. Razer ) Zergští dělníci při stavbě budovy zanikají, takže jsou jen na jedno použití, terranské budovy se stavějí víceméně "normálně" - dělník je oblétává a postupně konstruuje. Když si to hráč přeje, může dělníka odvolat na jinou práci, tím se stavba přeruší.
Starcraft nabízí hráči dva zdroje - krystaly a plyn. Krystaly se těží z polí, plyn z gejzírů, na kterých je nutné postavit nejprve rafinérii. Žádné obnovitelné zdroje tu nejsou, takže hra často sklouzává do holé bitvy o naleziště. Častou taktikou je útočit na nepřátelské dělníky, kteří pendlují mezi nalezištěm a velící budovou. Jejich zničením dostane protivník vážnou ránu, protože obnovit sílu s mizejícími zdroji je dosti složité.
Singleplayerové mise jsou ještě více složitější, pokud na svoji stranu dostanete hrdinu. Ztrátou hrdiny totiž prohráváte, takže jeho ochrana je prioritou. Bohužel, hrdina je "jen o něco silnější obyčejný voják". Na jeho reprezentaci je použit stejný model, se stejnými schopnostmi (i když jeden hrdina, či spíše hrdinka, je výjimkou). Hrdina tedy není příliš ku pomoci, ale spíše na obtíž. V té době to ale bylo jaksi normální. V dnešních hrách (Warcraft III, Warhammer 40K Dawn of War) je hrdina prezentován jako opravdový individualista s tunou zvláštních schopností, který může být po své smrti přivolán zpět do hry, takže hráč se nemusí bát ho nasazovat do těch nejkrutějších bitev.
Editor misí je pak kapitola sama pro sebe. Je opravdu jednoduchý a ani na něj není třeba nějaká výraznější znalost angličtiny. Můžete editovat jak mapu, tak události a hodnoty jednotek a budov. Můžete dokonce měnit názvy hrdinů. Lze také přidat brífink - ať už ho napsat, nebo dokonce namluvit (nebo obojí). S editorem map si hráč užije spoustu zábavy, hlavně po dohrání tažení. Může díky němu navrhnout celá nová tažení a poslat je třeba dalším hráčům.
Konečný verdikt je zcela zřejmý - 100 %. Tahle hra má skvělou hratelnost, zábavnost i promyšlený příběh. Všichni, kdo ho znají, mi dají jistě za pravdu a ti co ho neznají, těm doporučím si ho sehnat a zahrát. O jeho popularitě svědčí fakt, že se stále dá koupit, nyní ve výhodném balení s několika dalšími hrami od Blizzardu.
100%Razer dodá, že Starcraft se na stránkách Fox Axe objeví ještě minimálně v podobě recenze na datadisk Starcraft: Brood War kde se také budeme mnohem více věnovat multiplayerové části, která udělala doslova díru do světa. Dle mě je totiž do dnes Starcraft tou nejpropracovanější multiplayerovou RTS všech dob. Důvod proč je recenze poněkud kratší je fakt, že to v čem je Starcraft tak geniální nelze slovy snadno vypovědět, je to takové to legendární “něco“ označované za hratelnost, co každý hned pozná ale neumí to vysvětlit. Možná to je také příčina toho proč se mnozí lidé často ošívají a říkají že se jim Starcraft nějak nelíbí, přestože ho vlastně nikdy nehráli… .
Víte že: Původní grafická úroveň Starcraftu se jen málo odlišovala od Warcraftu II? Lišta byla například taktéž po levé straně a všechno bylo jakoby ručně malované.
Podobnost mezi Starcraftem a Warhammerem 40.000 není náhodná? Na obou světech víceméně pracovali stejní tvůrci. Tatáž podobnost je i mezi Warcraftem a Warhammerem Fantasy Battles.
Největší fanoušky lze nalézt v Koreji? Jsou to doslova fan-atici, jestli si myslíte že Pavel Nedvěd je někdo populární ještě jste asi neslyšeli o některém korejském Starcraft borci :-)
Na motivy hry Starcraft vyšla stolní hra a několik románů?
Brzy vyjde Starcraft II?