Star Trek: Enterprise

19.7.07 - Razer - Komentáře (13)
Dnes si vezmeme na mušku nejnovější a také nejkontroverznější seriál ze světa Star Treku, Enterprise, Star Trek Enterprise. Prequel, který nežil dost dlouho na to aby předvedl svůj plný potenciál. Enterprise potkalo totiž v její domovině něco podobného co u nás v ČR snad každý Star Trek a většinu ostatních sci fi. Byla od počátku na druhé koleji.
To bohužel platilo nejen o její slabé propagaci, špatném vysílacím čase, ale i o samotné úrovni jednotlivých dílů. Enterprise naštěstí měla i slušné herecké obsazení a poměrně tučný rozpočet (okolo 30 milionů dolarů na sezónu). Také díky nim mohla ke sklonku svého spíše krátkého života jasně zazářit a začít se honosit jménem Star Trek. To ale předbíhám v čase.

Kdy sledovat: Doporučuji až po TNG (Star Trek: The Next Generation), úplně nejlépe i po TOS a DS9 (Deep Space Nine). Když to vezmete obráceně nebudete chápat mnoho spojitostí a zkazíte si celkový dojem!

Vzhledem k mému doporučení bude následující článek trochu počítat s tím, že už svět Star Treku znáte, ale nebojte, je samozřejmě nespoileroidní a poučný i pro ty nemající o něm ani tuchy. V článku se zamyslíme i nad okolnostmi předcházejícími zrušení Enterprise.
Star Trek: Enterprise
Nápad zasadit nový Star Trek po vzoru Hvězdných válek před všechny ostatní seriály a filmy z daného univerza se zdál producentům jistě skvělý, nedomysleli však, že nejeden fanoušek Star Treku je mnohem náročnější než běžný televizní divák. A tedy, že k tomu aby vše fungovalo jak má, bude třeba většího úsilí než na jaké byli zvyklí. Jenže on se stal pravý opak, namísto průměrných Star Trek dílů se v první sezóně na nebohého diváka vyrojily podprůměrné sci fi epizody jejichž více či méně povedené variace každý příznivce tohoto žánru už nejméně 3x viděl. Dalším fanouškům zase vadilo zjevné porušování známých faktů z předešlých sérii, základ každého pořádného prequelu. Sám nejsem v tomhle ohledu žádný hnidopich, ale když sledujete podprůměrnou epizodu, přijdete kolikrát na nějakou do očí bijící chybu, a když vidíte, že tam je jen z autorovi pohodlnosti, tak to na zážitku nepřidá. Jiným divákům zvyklým na nové série (TNG, DS9) vadilo špatně zvládnuté “tosácké“ (TOS - Star Trek: The Original Series) zaměření na tři hlavní postavy (TPol, Archer, Trip).

Pro ostatní fanoušky bylo dalším hřebíkem do rakve ústřední téma Enterprise, studená časová válka. Někomu (třeba autorům) to může připadat jako další skvělý nápad jak udělat z daného seriálu divácký hit. Jenže… prequel, studená časová válka, zaměření pozornosti na 3 postavy a snaha aby to všechno vypadalo za pomoci nadměrně vyvinuté Vulkánské sexbomby a nadrženého šéfinženýra cool i pro teenagery, je trochu moc i na Star Trek.

Tím Enterprise přišla o mnoho diváků hned na začátku, ti co zbyli se dají rozdělit zhruba na dvě kategorie: pravověrné trekkies, kteří budou Star Trek sledovat i kdyby pršely borgské krychle a zkušenější diváky čekající na zlepšení seriálu.

Přitom samotný nápad udělat svět ve kterém ještě neexistuje žádná Spojená federace planet, nebo Primární směrnice, Hvězdné flotile je 10 let a má k dispozici jen pár létajících kusů šrotu bez štítů a Enterprise, zbrusu novou loď schopnou warpu 5, má velký potenciál. Ke všemu jsou jediným spojencem Země přespříliš tajnůstkářští Vulkánci, kteří záměrně zdržují pozemský výzkum warpmotorů.
Star Trek: Enterprise
První dvě sezóny se nesly v průzkumnickém duchu kdy Enterprise poletovala z planety na planetu, občas udělala nějakou službu pro věčně nespokojené Vulkánce a čas od času zmařila nějaký ten ďábelský plán “šedé eminence“ z 29. století. Úroveň první řady a půl druhé byla však dost špatná, jen několik světlých výjimek jako The Andorian incident, Civilization, Dear doctor, Acquisition, Carbon creek, Dead stop, The Communicator, The Catwalk zachraňovalo seriál od úplného dna. Pak ovšem zhoršující se sledovanost a hrozba zrušení donutila producenty začít brát Enterprise vážně. Světe div se, ono to najednou šlo, kvalita jednotlivých dílů potažmo seriálu jako takového začala růst.

Třetí série ve které vrcholí časová válka měla být (a také byla) díky přímému ohrožení celého lidstva mnohem akčnější a napínavější než její předchůdkyně. Co se ale nestalo, sledovanost klesla ještě víc! Příčinou byla nejspíš razance tohoto kroku, kdy autoři brutálně porušili historii celého Star Treku. O nějakých Xindech, vypařené půlce Ameriky a Delfské expanzi dosud nikdo nikdy neslyšel. Někteří fanoušci to nejspíš neunesli, přestali se dívat na skutečnou úroveň dílů, i na televizi. Enterprise tak zůstalo jen hardcore divácké jádro, a její osud se zdál zpečetěn.
Star Trek: Enterprise
Jenže trekkie není jen tak nějaký fanoušek, a když se mu sáhne na Star Trek, začne kopat. Pragmatické úvahy studia o lepší prodejnosti delšího seriálu (když má dílo okolo 100 dílů utrží se jeho prodejem více dolarů) a kampaň zahrnující např. reklamy ve velkých časopisech za další vysílání Enterprise byla tak silná, že se po seškrtání rozpočtu zhruba o polovinu, snížení počtu epizod z 24 na 22 a výměně “šéfa show“ Ricka Bermana za Manny Cotoa (spolupracoval už na třetí řadě) začalo s natáčením čtvrté sezóny. Čtvrtá řada měla sice nejmenší sledovanost ze všech, ale kvalitou jak se shoduje mnoho lidí, ne jen trekkies (kteří sledovali premiéru) byla nejlepší. Ve skutečnosti se čtvrtá řada může směle měřit s TNG, ba dokonce i DS9.

Studená časová válka končí, zdevastovaná Enterprise se ocitá ve 40. letech 20. století, ale cosi je špatně, němci okupují východní pobřeží Spojených států… . Ve čtvrté řadě se v několika mini sériích po 2-3 epizodách konečně dozvídáme pravdu o Vulkáncích, potkáváme Arika Soonga, prapředka Datova tvůrce (zahrál si ho Datův představitel Brent Spiner), zjišťujeme proč Klingoni 23. století vypadali jak vypadali a podíváme se i za temné zrcadlo… . Jen poslední epizoda je poněkud kontroverzní podívanou, názor si při jejím shlédnutí udělejte sami.
Star Trek: Enterprise
I přes vydatnou snahu fanoušku byla čtvrtá sezóna pro Enterprise tou poslední, nic nepomohl ani fakt, že se jim podařilo zalobovat v kongresu, dostat se do vysílání CNN a nashromáždit okolo 3 milionů dolarů na obnovu natáčení.

Tpol Posádka Enterprise je dalo by se říct pro Star Trek typická, najdeme v ní zdánlivě citově chladnou kalkulačku z Vulkánku TPol, zastávající funkci prvního důstojníka. TPol mě osobně byla celkem nesympatická, na Data, Holodoktora, nebo Spocka jednoduše její charakter natož představitelka ( Jolene Blalock ) nemá. V porovnání s nimi působí lacině, ale nejhorší také není, však budete moci i vy posoudit její ženskou stránku.

Jonathan Archer Kapitánem Enterprise je Jonathan Archer, “protekční“ synek tvůrce motorů schopných dosáhnout rychlosti warp 5. Archer není charismatický jako Picard, nebo neústupný jako Sisko, ale svým podlézavým úsměvem si dokáže otevřít nejedny dveře. A když nepomůže ani přátelské podání ruky, nakope svým hajzlíkovským stylem těm emzákům zadek. Nejdřív sem Archera opravdu nemusel, ale Scott Bacula mě časem dokázal přesvědčit, že by to s mimozemšťany ani jinak nešlo, no zkuste si je moralizovat jako Picard, když nemáte na lodi žádné phasery!

Trip Charles “Trip“ Tucker III, je zprvu trošku nafoukaný šéfinženýr, který ovšem rozumí svému řemeslu a nevybočuje tak v tomhle směru z řady. Trip plní na Enterprise funkci “Kirka“ a není pro něj problém otěhotnět, nebo svést kalkulačku, ehm TPol. Protože se Connor Trinneer zhostil své role poctivě, potěší diváka tu a tam i nějaká drobnost, například výraz obličeje, gesto.

Hoshi Sato Důležitou funkci má zpočátku seriálu komunikační důstojník Hoshi Sato ( Linda Park ), pozemské univerzální překladače totiž stojí všechny za ho… a nějak se ten mír přeci vyjednat musí. V tu chvíli přichází na řadu geniální lingvistka Hoshi zachraňující den.

Malcolm Reed Zbraně má na starost zelený britský mozek, Malcolm Reed ( Dominig Keating ). Reed pochází ze staré námořnické rodiny, smysl pro povinnost u něj přerostl do takových rozměrů, že ani vlastní rodina neví co přesně dělá. Tahle jeho vlastnost se nejlépe projevila když měl narozeniny a posádka nemohla žádným způsobem zjistit jaké je jeho oblíbené jídlo. Reed je zbraňový maniak, to se Enterprise proti technologicky vyspělejším nepřátelům nejednou hodilo. Předchůdce Red alertu, Taktický poplach přezdívaný Reed alert byl také Malcolmovým nápadem.

Phlox O zdraví posádky se stará doktor Phlox ( John Billingsley ), Denobulan vyžívající se v neortodoxních způsobech léčby, je libo spolknout místo prášku nějakého slizouna? Phlox je většinou zábavný charakter, zvláště jeho “nezaujatý“ náhled na lidstvo člověka kolikrát pobaví.

Travis Mayweather Kormidlo má na starosti mladičký Travis Mayweather ( Anthony Montgomery ), Travis je tak důležitý charakter, že kdyby ve druhém díle Enterprise zemřel, ani byste si toho nevšimli :-) .

Jeffrey Combs jako Shran V Enterprise se mihlo i mnoho herců z předešlých sérií jako Rene Auberjonois (Odo - Ezral), Jonathan Frakes (Willam Riker), Marina Sirtis (Deana Troi), Brent Spiner (Data – Arik Soong). Velký prostor v seriálu konečně dostal i startrekový veterán Vaughn Armstrong (Admirál Forrest) jenž za 18 let svého působení ztvárnil nespočet vedlejších postav. Samostatnou kapitolou je skvělý herec Jeffrey Combs (Weyoun, Brunt - Shran), který si v Enterprise střihl mimo jiné Andoriana Shrana.

Star Trek: Enterprise doporučuji každému fanouškovi sci fi, pro obyčejného člověka bude ovšem nejlepší začít Novou generací (TNG) případně Hvězdnou bránou. Seriál má sice slabší rozjezd, ale o to zdařilejší finiš, může se tak s klidem zařadit po bok klasiky a přitom být moderním sci fi se vším všudy. Hodnotím solidními 80%.

80%
Star Trek: Enterprise
Víte že: Star Trek má vlastní internetovou encyklopedii s názvem Memory Alpha a že byla nedávno spuštěna i její česká verze?

U nás můžete Enterprise sledovat na kabelové televizi AXN, nebo se občas poštěstí ve videopůjčovně zahlédnout nějaký ten díl?

První dvě řady se seriál jmenoval pouze Enterprise, ne Star Trek: Enterprise?

Ve znělce Enterprise jsou použity záběry pořízené mimo Zemi, konkrétně na Marsu?

Archer, Tpol a Trip jsou jediné postavy, které se “nějak“ objevily v každém díle seriálu?

Následující opening (znělka) u nás sklidila kritiku za svůj amerikocentrismus? Gagarin, nebo Sputnik se tam opravdu mohl mihnout.

Upoutávka: Enterprise 1. opening

Vaše hodnocení: 88%  (283 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0082 vteřin