Star Trek

5.5.08 - Mat, Razer, StarNet - Komentáře (43)
Star Trek považuji za největší televizní fenomén v dosavadní historii tohoto média. Který jiný pořad si dokázal udržet zájem fanoušků čtyřicet let? Který jiný pořad má přes pět set třičtvrtěhodinových dílů? K tomu si ještě připočtěme deset filmů tvořících jednu z nejúspěšnějších kinematografických sérií. Který pořad dokázal oslovit minimálně tři generace diváků? A který pořad byli ochotni jeho fanoušci štědře sponzorovat z vlastních peněz? A když už jsme u těch fanoušků, ukažte na jediný seriál, který má tak početný fanklub po celém světě? Star Trek je pro spoustu lidí nejen zábavou, ale navíc také inspirací pro jejich systém hodnot a životní filozofii. Star Trek je zkrátka kult se vším všudy. Jeho jméno se již stalo symbolem.
Úkolem tohoto článku je mírně rozpitvat svět, vznik a pozadí Star Treku tak, aby to bylo srozumitelné pro všechny (i lidé s jen velice nepřesnou představou o obsahu těchto dvou slov existují) a zároveň to přineslo nějaká nová a zajímavá fakta i těm, kteří už podlehli... .
speciální mega článek
Téma nakousneme pěkně od začátku. Příběhy o tiše geniálních lidech, kteří se jen těžko prosazovali přes zabedněnost ostatních už jsme slyšeli mnohokrát, proto budu stručný. Eugene Wesley Roddenberry nebyl nijak výjimečné dítě ani student, na začátku druhé světové války učil mladé kadety jak létat s vojenskými letadly a po vstupu USA do konfliktu sloužil na bombardéru, kde si vydobyl uznání i prýmky (skoro devadesát úspěšných misí). Po válce začal létat jako pilot civilního letounu, ale po incidentu, při kterém mohl zahynout on i jeho pasažéři se rozhodl přesedlat. Už dříve psal povídky hlavně z vojenského a leteckého prostředí, tentokrát se rozhodl zplodit několik děl pro televizi, která se v té době již prosazovala jako nadějné médium. Napsal několik televizních scénářů většinou o policajtech a vojácích, až se rozhodl vytvořit něco trošku (ne úplně) jiného. A tak se roku 1965 začala psát historie fenoménu Star Trek, která pokračovala i po smrti autora 24. 10. 1991. Gene Roddenberry se nechal zpopelnit a vynést na nízkou orbitu, aby svůj poslední odpočinek strávil tam, kde se jeho mysl posledních třicet let toulala, ve vesmíru. Stal se tak prvním člověkem “pohřbeným“ ve vesmíru.
Star Trek
Několik dat ze světa Star Trek
2061 - Zefram Cochrane podniká první let hyperprostorem, toho si všímají Vulkánci, kteří se Zemí učiní první kontakt. Objevení mimozemských ras sjednocuje zdecimované lidstvo po třetí světové válce.
2156 - Lidé potkávají Romulany a začínají s nimi válku, která skončila o čtyři roky později. (Neaktuální kvůli Enterprise - (pozn. Zephram)
2161 - Založena Spojená federace planet.
2264 - Kapitán Kirk vyráží na svojí legendární pětiletou misi do "hlubokého" kosmu.
2267 - Klingoni uzavírají mírovou dohodu s Federací
2355 - Federace potkává Ferengy
2363 - Start Enterprise D s kapitánem Picardem
2365 - Federace potkává Borgy, dva roky na to ničí jediná borgská krychle bezmála 40 lodí Federace.
2370 - Kontakt s Dominionem; Federace a ostatní mocnosti kvadrantu Alfa infiltrovány Měňavci a zataženy do vzájemných válek, čehož Dominion využil k invazi.


Gene Roddenberry měl kupodivu úplně stejný nápad jako George Lucas o deset let později (Jestli se George neinspiroval - pozn. Razer), natočit kovbojku ve vesmíru, kde se namísto bílých mužů s indiány na koních budou honit rozličné mimozemské rasy na lodích. Musíme si uvědomit, že šedesátá léta byla až doposud (a vypadá to, že ještě dlouho zůstanou) tím nejdůležitějším obdobím v oboru dobývání kosmu. Tomu odpovídala i všeobecná nálada, lidé tak nějak přilnuli ke hvězdám, což je vedlo ke zvýšenému zájmu o SF. Přesto to Roddenberry neměl s producenty nikterak lehké, dlouho obcházel největší studia, která pro něj měla jen naprostý nezájem, který dávala okázale najevo. Nakonec se však šťastnou shodou okolností mohl natočit pilotní díl seriálu s názvem Star Trek: The Cage (Klec), který producenti zamítli. Ale... stalo se něco, co v televizní branži není vůbec obvyklé, Roddenberry dostal druhou šanci, přepracoval tedy scénář a hlavně postavy, ze kterých ve finále zbyl jen Spock. Je natočen díl Where No Man Has Gone Before, který se stává první hvězdou Star Trekovského nebe.

Jak A.C.Clarke Star Trek zachránil...
Gene Roddenberry jednou přišel na Clarkovu přenášku, aby si jej vyslechl jako jednoho z velikánů SF. Po přednášce se s ním setkal a on jej přesvědčil, aby v seriálu Star Trek pokračoval i nadále, byť jej v televizi označovali za propadák a zrušili. Arthur Gena seznámil s Billem Leighem, který organizoval jeho přednášky a na JEHO doporučení (v podstatě protekci) bylo Genovi umožněno přednášet vysokoškolákům o natáčení Star Treku. To teprve ukázalo, jak je v této vrstvě obyvatel sci-fi seriál populární. Gene si za několik let přednášení vydělal nemálo peněz a výrazně oživil fanouškovskou komunitu, díky níž byla natočena Nová Generace a další série. Takže kdo ví, nebýt A.C. Clarka.... .
Tento odstavec pochází z “medailonku A.C.Clarka“

K pochopení průběhu tvorby první série Star Treku je nutné trošku se vrátit v čase. Tehdy na tom byla SF trošku jinak, takže přestože prožívala jeden (a zatím poslední) ze svých vrcholů, jen ti nejúspěšnější spisovatelé si psaním vydělali na živobytí. A nejúspěšnější neznamená vždy nejlepší, řada velmistrů žánru si musela chodit ke svým bohatším kolegům půjčovat peníze na chleba (a na chlast). Téměř každý z nich skočil po možnosti napsat scénář do "toho nového televizního seriálu", který byl relativně dobře honorován. A ti, kteří to nedělali kvůli penězům, pomáhali Star Treku už proto, že to byl jediný SF seriál té doby, který splňoval alespoň některé kvalitativní požadavky. Na tvorbě Star Treku se tak podílel třeba můj oblíbený Harlan Ellison, Richard Matheson, Robert Bloch (autor předlohy pro “Psycho“) a řada jiných.
Star Trek
Původní série Star Treku neměla žádný podtitul, proto jí bylo pořízeno umělé přízvisko The Original Series (TOS). Tato řada měla paradoxně asi nejmenší úspěch, alespoň zpočátku. (To platilo i u nás, její uvedení znamenalo konec vysílání ST v českých televizích - pozn. Razer) Seriál si oblíbili fanoušci SF, ale to očividně nestačilo. Po třech letech bylo jeho natáčení zastaveno kvůli malé sledovanosti. A znovu přichází rarita (ten Star Trek je snad přitahuje). Produkce nových dílů byla zastavena a pravděpodobnost na obnovení natáčení byla minimální, přesto se pod vlajkou neustále opakovaných dílů TOS (kvůli náhlému a trvalému zájmu diváků) v malých komerčních televizích dokázali fanoušci sjednotit a založit fanklub nazvaný Trekkies (trekkie - jeden fanoušek), který získal na takové síle, že byl jakožto jediná fanouškovská organizace zapsán jako heslo do Oxfordského výkladového slovníku. TOS byl natáčen v letech 1966-1969 a po něm následovalo Star Trekovské ticho přerušované jen sporadickými výkřiky (filmy), které trvalo 18 let. Tuto předlouhou dobu Star Trek přežíval hlavně v myslích fanoušků, kteří jej různě promýšleli a sami psali stále nové epizody a příběhy jejich oblíbených hrdinů.


Rasy ( DRUHY, DRUHY! - pozn. Razer .-)

Lidé
Jako obvykle je lidská rasa "ta malá, ale šikovná". Do vesmíru se dostává v podstatě až v době, kdy jsou mocenské karty již rozdány, ale přesto se prosazuje v konkurenci říší, kterým patří desítky hvězdných systémů a které mají technologii na vyšší úrovni. Jsou typičtí svojí tendencí stále překračovat nové hranice, morálkou a milosrdenstvím. Jsou jedním (a to hlavním) ze zakladatelů UFP. Federace se stala jednou ze tří nejvlivnějších mocností v Alfa kvadrantu. (ST se odehrává i na území tří dalších kvadrantů - pozn. Razer)
Výskyt: V každé sérii máme lidí dost, nejvíce jich najdeme v původní řadě, nejméně v Deep Space 9.

Vulkánci
Hodně stará rasa, jejich domovským světem je planeta Vulkán. Mají společné předky s Romulany, ale na rozdíl od nich ovládají své city a tudíž je hlavním (a většinou i výhradním) kritériem jejich rozhodování a jednání logika. Právě oni byli prvním druhem, který učinil s pozemšťany kontakt. Brzy tyto dvě rasy uzavřely spojenectví a posléze i s Andoriany založily Spojenou federaci planet. Naopak v období seriálu “Enterprise“ jsou vztahy Vulkánců a lidí často problematické. Jejich spojenectví je totiž především po technické stránce výrazně nerovné a zvláště fakt, že Vulkánci striktně trvají na principu nevměšování (který o stovky let později přijme za svůj i Hvězdná flotila coby “Základní směrnici“) a odmítají například poskytovat lidem svoji vyspělejší technologii, je ze strany lidí častým terčem kritiky a nevraživosti, stejně jako vulkánský sklon, zacházet s lidskou rasou jako s “dětmi“ kvůli jejich nelogičnosti a emotivnosti. Vulkánci se dožívají vysokého věku (200 let no problem) a jsou mírní telepaté. (za určitých okolností umí číst pocity, myšlenky atd. - pozn. Razer)
Výskyt: Poprvé jsme je mohli potkat již v původní řadě v podobě vulkánského důstojníka Spocka, který byl napůl člověk. Typickým členem svého druhu je Tuvok z Voyageru.

Klingoni
Bojovná rasa hrdých válečníků, ekvivalent fantasy barbarů. Jejich hlavním charakterovým rysem je smysl pro čest a nejdůležitější dovedností umění boje a to (hlavně!!!) na blízko. Smyslem jejich života je boj, jejich koníčkem je válka a největší touhou je čestně zemřít v bitvě, což z nich dělá velice obávané soupeře. V původních dílech jsou hlavními nepřáteli Federace, je s nimi však ujednáno nepříliš pevné příměří. Jejich bojové schopnosti jsou vylepšeny ještě o maskovací techniku získanou od Romulanů.
Výskyt: Také TOS, mnohem více prostoru však dostanou v TNG, zvláště díky Worfovi a zajímavým epizodám o klingonské Vysoké radě. Zde už také nejsou jednoznačně “ti zlí“. (Podobný trend pokračuje i v Deep Space Nine – DS9 a dočkáme se jich i v Star Trek Enterprise, případně v animované sérii - pozn. Razer)

Romulané
Jeden veliký poděs. Většina dílů Star Treku se vám snaží namluvit, že Romulané jsou skrz naskrz prolezlí touhou po moci a prospěchářstvím. Jindy to vyznívá tak, že jsou to v jádru dobří chlapíci. Jejich taktikou je pošťuchovat Federaci a škodit jí všemi možnými i nemožnými způsoby, když to přeženou a vyvolají válku, pár let bojují a pak uzavřou mír, stáhnou se do pozadí a za několik desítek let se celý cyklus opakuje – přestože už došlo i k opačné situaci, kdy během tzv. Dominionské války Romulané bojovali po boku Federace. Romulanské Impérium j jediným vyloženě totalitním režimem z “hlavních“ druhů Star Treku, ovšem je otázka, nakolik je to proti vůli Romulanů samotných – zdá se, že jim jinak autoritářský režim společnosti spíše vyhovuje díky jejich smyslu pro často až fanatickou disciplínu a poslušnost. Neblaze proslulou je v celém civilizovaném vesmíru romulanská tajná služba Tal Shiar. Na pohled jsou Romulané k nerozeznání od vulkánců, což jim nemohou odpustit. Přesto se na samotném Romulu zformovalo podzemní hnutí, které usiluje o znovuspojení obou druhů, jeho duchovním vůdcem se po ukončení dlouhé kariéry ve Flotile stal jeden z hlavních hrdinů TOS, Spock. Mezi Romulanským hvězdným Impériem, Klingony a Federací byla po ukončení vzájemné války tzv. Algernonskou dohodou zřízena Neutrální zóna, kam mají obě strany zákaz vstupu, byť teorie a praxe se často velmi liší. Na Romulany rovněž přišly v poslední době zlé časy. Vyšlo totiž najevo, že dlouhá staletí zneužívali jako otroky obyvatele sesterské planety Romulu, Remu. Nakonec nevyhnutelně došlo ke vzpouře, kdy jeden z remanských vůdců – paradoxně nikoliv Réman – dokázal za cenu likvidace větší části romulanské vlády uchvátit moc nad Impériem a téměř zahájit i zničující válku proti Federaci. Po jeho smrti se zřejmě celá Romulanská říše propadla do chaosu a bojů o moc mezi jednotlivými frakcemi, v důsledku čehož utrpěla značné ztráty.
Výskyt: Romulané jsou tichá stálice, nikde je nerozebírají příliš, ale mihnou se úplně ve všech sériích.

Borgové
Druh, který ve své podstatě ani není druhem. Své řady rozšiřuje tak, že asimiluje nové inteligentní živočišné druhy, které se pak stanou součástí společného vědomí, tzv. Společenstva, jehož hnacím motorem je touha po dokonalosti, jejímž ztělesněním je pro ně extrémně vzácná energetická částice s obrovskou ničivou silou, známá Federaci pod označením Omega. Dokonalosti pak bude podle borgského přesvědčení dosaženo patrně ve chvíli, kdy budou do Společenstva asimilovány veškeré inteligentní bytosti ve vesmíru – přičemž věří, že vlastně prokazují svým “obětem“ asimilací laskavost, jejich konání nese spíše charakter “svaté výpravy“ než dobyvačného tažení za hmotným ziskem. Jednotliví Borgové v důsledku struktury kolektivního vědomí prakticky nemají vlastní identitu, dokonce i místo jmen užívají jen číselná označení. Poznáte je podle toho, že se přepravují v obrovských, naprosto nenápaditých plavidlech (koule, krychle) a po celém těle mají mechanické implantáty, takže to nejsou zrovna krasavci. Pokud je tak některý Borg (používá se označení “voják“ jeho v termití nebo mravenčí kolonii – v originálu slovo Drone znamená Trubec) z kolektivního vědomí vytržen, hrozí mu závažné zdravotní potíže, a to nejen fyzické, ale především psychické, neboť na společnou mysl si časem mozek přivykne natolik, že následná “samota“ a návrat do normální společnosti je velmi obtížným úkolem.
Společenstvo je také podle všeho velmi staré, dokonce natolik, že si už ani nepamatuje, jak vlastně vzniklo (na toto téma existuje ve Star Treku několik zejména literárních příběhů) a za dobu své existence “pohltilo“ stovky, možná tisíce druhů. Jeho technologická i materiální převaha je tím pádem ohromná a pro většinu druhů je nemyslitelné mu vzdorovat bez spojenectví s ostatními.
Výskyt: Borgové jsou objevem TNG, ale jejich problematika byla více rozpracována (a zprzněna) ve Voyageru. (Prostor dostanou i v Deep Space Nine - DS9 a Star Trek Enterprise - pozn. Razer)

Ferengové
Obchodnická rasa, která nemá příliš veliký vliv v galaktické politice, ale o to zajímavější jsou jako individua. Jejich nejvyššími zákony, které nade vše ctí, jsou tzv. Pravidla zisku, které jim dávají za úkol zpeněžovat úplně všechno své jednání. V důsledku toho jsou velice bohatí a jejich lodě snesou srovnání s flotilou Federace, ale to až na výjimky nikomu nevadí, poněvadž ferengové nemají prakticky žádné dobyvačné ambice – ve skutečnosti jakékoliv usilování o moc nebo postavení, které s sebou nenese pořádný zisk jim přijde nesmyslné a směšné. (To takhle rozřezat zesnulého příbuzného a prodávat ho po kouskách jako dekoraci jim sedí více. - pozn. Razer)
Výskyt: Nápad TNG, který došel naplnění v DS9 v podobě postavy majitele baru Qarka. (Také se mihnou v Star Trek Enterprise - pozn. Razer)

Cardassiané
Kdysi mírumilovná rasa (Po sto první, druh! druh! - pozn. Razer) založená na rozvoji vědy i filozofie. Zvrat přišel v okamžiku, kdy byly vyčerpány všechny nerostné zdroje na jejich planetě. Nezbylo jim nic jiného, než expandovat a dle hesla "Čím víc mám, tím víc potřebuji" se zastavili až u hranic s Federací, se kterou vedla cardassijská říše dlouholetou a krvavou válku. Ta byla nakonec ukončena příměřím, ale podle mnohých při něm Federace ustoupila Cardassianům příliš a několik skupin odpadlíků (kteří třeba přišli o svoje domovy během nuceného vyklizení několika federálních kolonií na planetách, které měly podle dohody připadnout Cardassianům) konec války nerespektovalo a dále vedlo teroristické útoky na obě mocnosti. Cardassiané navíc později utrpěli těžké ztráty v Dominionské válce a jejich společnost je v současnosti v troskách.
Výskyt: TNG, DS9 ( opraveno z DP9 - pozn. Razer) a okrajově také Voyager.

Bajorané
Mysticky založená civilizace, objektem jejich náboženství jsou bytosti na jiné úrovni existence, které nazývají svými Proroky. Tahle víra je jim pevným bodem v těžkých dobách, jejich duchovní jsou vlivní a respektovaní. Bajor ale rozhodně není zrovna meditační klášter; je to svět nekompromisního odboje proti okupaci, společnosti plné intrik a politikaření, ovšem Bajorané jako hrdý národ čelí nepříznivým podmínkám s nezdolnou vytrvalostí.
Výskyt: příležitostně v TNG, až v DS9 poznáme Kiru a vůbec Bajor blíže.

Proroci
Bajorští Proroci z nebeského chrámu jsou nehmotné entity zabydlené ve stabilní červí díře.
Ačkoliv jsou mocní, jen nenápadně Bajorany vedou prostřednictvím orbů, což jsou mocné artefakty.
Proroci na své úrovni existence čas nevnímají lineárně od minulosti k budoucnosti, jak je zvykem u hmotných entit; pro ně veškeré dění koexistuje v jediném okamžiku přítomnosti.
Výskyt: DS9
Star Trek
Byli bychom však nespravedliví, kdybychom tvrdili, že se nedělo vůbec nic. V letech 1973-1974 vznikala samostatná a svébytná animovaná série, která se k nám do Čech a na Moravu ani nedostala, (Ale dostala, chtělo to jen před několika lety sledovat brzo ráno Novu - pozn. Razer) ale údajně nebyla zas až tak špatná, poněvadž na ni dohlížel sám Roddenberry a triky bylo samozřejmě jednodušší nakreslit, než vytvořit na plátně. Pro starší trekkies tvůrci připravili 4 filmy, které pokaždé fanouškovskou aktivitu ještě oživily. Kromě toho se však děla ještě jedna nanejvýš důležitá věc. Roddenberry si prostředí Star Treku pořádně promyslel, takže v dalších dílech už pozadí nepůsobí jako ploché kulisy (jako v nějaké vesmírné kovbojce), nýbrž jako živoucí vesmír se vším všudy. Principy přístrojů a vědecký background jsou promyšlenější. Každý z důležitých národů má svojí historii, zvyky, normy chování a dokonce i jazyk. Největšího rozkvětu dosáhla klingonština a romulanština. Do klingonštiny byly dokonce přeloženy desítky knih, například některé Shakespearovy hry – Hamlet v takto “dvojjazyčné“ verzi vyšel před lety dokonce i česky. A když je někdo (a není jich málo) ochoten naučit se uměle vytvořený jazyk smyšlené rasy z "nějakého seriálu", tak potom se tomuto dílku může říkat KULT. (Moc se neví, že se v určitou dobu chystalo také pokračování původního seriálu s názvem “druhá fáze“, k tomu však nikdy nedošlo - pozn. Razer)

A to už jsme se dostali do roku 1987, kdy všichni fanoušci Star Treku sedí u obrazovek a slintají nad prvním dílem nové série s podtitulem The Next Generation –TNG (Star Trek Nová generace; natáčeno 1987-1994), která se odehrává asi sto let po TOS a vypráví nám příběhy vlajkové lodi Federace Enterprise-D. Roku 1992 se otevírá druhá fronta a vedle TNG se začíná natáčet Deep Space Nine (DS9; 1992-1999) popisující život jedné důležité stanice v hlubokém vesmíru. Ihned po dokončení TNG začínají tvůrci s natáčením Voyageru (1994-2001, každá z nových sérií se vytváří sedm let). O těchto třech sériích se nebudu mnoho rozepisovat, poněvadž o nich chystáme obsáhlé samostatné články.
Star Trek
Roku 2001 začalo natáčení nové série nazvané Enterprise (bez Star Trek v názvu), která pojednává o dobrodružstvích první hvězdné lodi Enterprise cca sto let po prvním kontaktu, dvě stě let před Picardem a sto let před Kirkem. Technologie této doby jsou samozřejmě extrémně zastaralé, takže na tomto poli nová řada jen stěží překvapí, ale pro fanoušky je velice zajímavé vidět, jak to vypadalo ještě před tím, než vznikla samotná Federace. Ohlasy na nejnovější přírůstek do rodiny jsou různé, ale většina skalních fanoušků při zaznění znělky Enterprise zachrochtá blahem. A tak to má být. Více se o Star Trek Enterprise můžete dozvědět z této recenze.

Star Trek filmů je prozatím deset: The Motion Picture, The Wrath of Khan, The Search for Spock, The Voyage Home, The Final Frontier, Undiscovered Country, Generations, First Contact, Insurrection a Nemesis. Většina z nich jsou povedené kousky, které mají šanci obstát i u diváka, který jinak o Star Treku nic neví, většinu návštěvníků kin ale stejně tvoří fanoušci. (V roce 2009 by měl jít do kin nový, 11 Star Trek film - pozn. Razer)

O vztahu Star Treku a počítačových her by se toho dalo napsat docela dost, ale myslím si, že bohatě postačí konstatování, že se Star Trek hrami se to má asi tak stejně jako se všemi ostatními gamesami s licencí. Z veliké části je to škvár, ale občas se povede něco nadprůměrného. Já osobně mohou doporučit akční hru Star Trek: Voyager: Elite Force 2, což je nadprůměrná střílečka a když k tomu přičtete zajímavé reálie na každém kroku (například tutoriálem vás provází Tuvok, můžete si projít sídlo Federace planet v San Franciscu...) a slušný příběh, nemáte jako správný fan šanci uniknout. Nezapomínejme ani na výtečnou taktickou strategii Star Trek: Bridge Commander, nebo taktický simulátor Starfleet Command 1, 2 ,3 a postarší, rovněž strategickou záležitost Star Trek: Armada. Fanoušci Nové generace si užijí hru Star Trek: The Final Unity. Pevně věřím, že o kvalitní hry s touto licencí nebude nouze ani v budoucnu, byť jméno Star Trek už netáhne tolik jako kdysi (což na druhou stranu odfiltruje licenční prospěcháře). (Bohužel díky licenčním sporům Star Trek hry na rozdíl od těch Star Warsových prakticky zmizely na mnoho let z trhu, a když se nyní znovu objevily v podobě Star Trek Legacy, byl to veliký propadák, který jak potvrdila má anketa, nehráli ani zarytí fanoušci! - pozn. Razer)
Star Trek
Jak můžeš být vědec a neklanět se před oltářem Star Treku?
(jedna z nedůležitých postav v seriálu Star Gate)

Knihy ze světa Star Treku jsou také velice populární, i když do ČR se jich většina nedostala. Ke každé sérii vycházejí desítky svazků s literárními přepisy jednotlivých epizod i novými příběhy, které většinou vznikají po natočení seriálu nebo se rekrutují z odmítnutých námětů na epizody. Asi největšího úspěchu u nás dosáhla série knih s příběhy kapitána Kirka a jeho týmu. Dle mého skromného názoru svoji seriálovou předlohu už v dnešní době převyšují v ohledu přístupnosti pro obyčejného diváka/čtenáře, který namlsán současným designem jen pobaveně komentuje Spocka v pyžamu a Uhuru v šatičkách neboli uniformě, na výsadku mezi divadelními kulisami neboli v mimozemském světě. Zdá se to, anebo skutečně rok od roku stává větší pravdou, že TOS už jsou jen pro opravdové fajnšmekry, oceňující klasické příběhy?

Amatérský Star Trek?
Je to opravdu tak, parta šílenců se rozhodla udělat vlastní řadu epizod Star Trek. Viděl jsem jeden díl a musel jsem konstatovat "hmmm... zajímavé". Asi takhle, je lepší, když nějaká taková aktivita existuje, než aby neexistovala; koukněte na www.hiddenfrontier.com. (Od té doby vzniklo již mnoho a mnoho amatérských filmů, namátkou Starship Exeter, Star Wreck, Star Trek: New Voyages, Starship Farragut s poměrně slušnou kvalitou, ve kterých si zahráli i někteří herci ze skutečných sérií. Nedávno byl dokončen a několikrát v kinech několika měst ČR promítán i první český StarTrek fanfilm s názvem Metrénský incident - pozn. Razer) Přesto tvrdit, že kvalita těchto děl je podřadná, by bylo sporné. Husarský kousek se letos podařil zejména tvůrcům série New Voyages, neboť její epizoda “World Enough and Time“ se dostala až do užší nominace na proslulou sci-fi cenu Hugo (výsledky budou známé až v srpnu, takže dokonce nelze vyloučit ani její vítězství) v seriálové kategorii, a to vedle epizod takových děl jako “Battlestar Galactica“ nebo “Dr. Who.“ Více o tom zde: http://denvention.org/hugos/08hugonomlist.php a o celé sérii New Voyages a fanovských alternativách Star Treku zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Star_Trek:_New_Voyages

A teď už bychom se měli vydat hledat příčinu tak velikého úspěchu, jakým tento fenomén dozajista je. Správné načasování už jsme probírali a tak je načase se podívat na diváctvo. V tom je Star Trek dozajista geniální, může se líbit třináctiletému klukovi i pětapadesátileté ženě, negramotnému dělníkovi i vysokoškolskému profesorovi, moralistovi i zhýralci. Zkrátka může se líbit všem skupinám napříč diváckým spektrem, nejen fanouškům SF. Jak se jim to povedlo? Rád bych řekl, že je to prosté, ale ono to asi tak jednoduché nebude. Autorům se povedlo do seriálu zakomponovat několik vrstev děje, které jsou patrné téměř v každé epizodě. Dvě nejdůležitější z nich jsem pojmenoval "mise" a "posádka". Zatímco "mise" se zabývá dobrodružstvím lodi, objevováním nových světů, řešením zapeklitých situací, morálních či filozofických dilemat, používáním složitých triků či bitvami s nepřátelskými civilizacemi a tvoří tak faktickou kostru každého dílu, "posádka" je dějová linka zabývající se mezilidskými vztahy, láskami i nepřátelstvím, osobními úspěchy a soukromými problémy, často se při sledování této části i zasmějeme. Kdyby "posádka" byla jedinou úrovní děje Star Treku, dal by se tento seriál úspěšně a výstižně označit za Beverly Hills 902 10 ve vesmíru. A když se to autorům podaří dobře zakamuflovat (což rozhodně není vždycky tak jednoduché), působí tato část jako přirozený doplněk děje, bez kterého by seriál nemohl fungovat, poněvadž právě díky tomuto se můžeme sžívat s postavami a sympatizovat s nimi na jejich objevné misi, která takto může být tak trochu i naší... . Nevím jak vy, ale já jsem byl dost naměkko při sledování závěrečného dílu každé série, s jejímiž hrdiny jsem strávil i přes sto hodin.
Star Trek
O atraktivním prostředí budoucnosti jsme už utrousili také nejedno slovo, takže bychom se měli přesunout k samotnému filmařskému umění. Když někdo točí desátý, třiatřicátý či stopadesátý díl některé ze série Star Trek, tak už ve svém řemesle získal značný grif, který jde vidět doslova na každém záběru. Při koukání na chodbu Enterprise nemáte pocit, že tohle je kus filmařského studia, kde se točí kousíček jedné epizody, ale skutečně to vypadá jako kus vesmírné lodi. Díky mravenčí práci odvedené na každé scéně byste skutečně mohli žít v iluzi, že tato loď existuje a žije i mimo záběr kamer. Scénáristické umění si také zaslouží poklonu, protože si jen stěží dovedu představit, jak těžké musí být dostat za úkol: budou spolu mluvit tyhle tři lidi, budou vědět tohle a dojdou k tomuhle, máš na to scénu na tři a půl minuty. A vymýšlejte něco, když takových situací může být za sérii třeba tři sta. A přesto nemáte ohromný pocit deja vu. A pokud schémata přímo nehledáte, jen stěží je postřehnete.

Dalším šikovným postupem, který dost možná přispěl k oblíbenosti Star Treku, je skoupost na informace, kterou si seriál zachoval ještě ze šedesátých let. Dnešní seriály už jsou mnohem modernější a jsou stavěny pro konzumního diváka (za příklad nechť nám poslouží Star Gate), takže když se seznámíme s novou rasou (nebo druhem – pozn. Razer), tak nás pozve domů, ukáže kde žije, několika větami vylíčí historii, kulturu a nadnese problém. Dostáváme tedy důležité informace + omáčku. Star Trek zato dává co nejméně důležitých informací a omáčku vaří z vlastních zdrojů, takže ve finále nám zbude spousta bílých míst, které si přímo říkají o dokreslení samotným divákem. Když to tak vezmeme, nejpropranějším mimozemským druhem jsou Vulkánci. Co o nich vlastně víme? Skoro nic. A kde končí informace, začíná prostor pro fantazii. A takto my vlastně s tou bednou spolupracujeme a vyvíjíme duševní činnost, což je u tv taktéž malá rarita, alespoň u seriálů.


Technologie typické pro Star Trek

Replikátor
Replikátory jsou tuze užitečné mašinky. Strčíte do nich energii a informaci co chcete vytvořit a replikátor vám danou věc udělá. Nejčastěji se replikuje jídlo, ale vytvořit lze takřka cokoliv (ale zase ne úplně vše – pozn. Razer). Příjemné je, že když zrovna není po ruce kompatibilní zdroj “energie“, jdou replikátory modifikovat tak, aby fachaly třeba jen na řídký vzduch. Zajímavé je, že takovou praktickou věcičku vymyslela téměř jenom Federace. Například Klingoni by nic z přístroje nejedli, ti mají rádi, když se jim jídlo ještě hýbe na talíři.

Simulátor
Technologie pro volné chvíle, aneb máme tu odpověď na otázku: "Kam až dospěje vývoj počítačových her a virtuální reality?" Simulátor vás může v místnosti o pár metrech čtverečních přesvědčit, že surfujete na pobřeží Atlantiku. Tato technologie vedla ke vzniku nového uměleckého žánru - holorománu, což je v podstatě kombinace virtuální hry s uměleckým dílem :-). (A co teprve když se takový simulátor pokazí a nejde vypnout… – pozn. Razer).

Transportér
Kdybychom toto téma opravdu bagatelizovali, tak bychom řekli, že transportér vás rozloží na molekuly, ty pak převede atom po atomu na energii, a za chvilku na jiném místě, které tuto energii zachytí, vás transportér zase složí a každou molekulu dá na své místo.
A kdybychom se tohle pokusili realizovat, potřebujeme pouze stabilizovat kvantovou koherenci. No, a proto na tradiční otázku “Jak funguje transporter?“ upřímně odpovíme “Děkuji, dobře.“
Tento vynález by se dal považovat za všemohoucí a univerzální únikový prostředek, ale ono to není tak jednoduché. Dosah transportérů je velice omezený a navíc je velice citlivý na rušení, takže zrovna ve vypjatých situacích je zpravidla transport znemožněn. Štíty samozřejmě transportní paprsek nepronikne, takže taktické únosy kapitána z můstku v polovině bitvy se nekonají. (I když občas… – pozn. Razer) Transportér je velice účinnou věcičkou na různé finty a navíc je to ideální místo, kde se může stát nějaká ta nehoda (spojení dvou lidí v jednoho, duplikování signálu a tudíž i osoby...)

Komunikátor
Kromě velice výkonné vysílačky, odznaku Hvězdné flotily, lokátoru a dalších funkcí je komunikátor také univerzální překladač, takže se pomocí něho domluvíte prakticky s každým, včetně neandrtálců a vaší učitelky angličtiny. Jak se to děje, je značně nejisté, jediné, co tvůrci prozradili, je fakt, že toho není docíleno na lingvistické bázi, což se jeví jako logické. (V šedesátých letech byla podobná “vysílačka“ do ruky utopie, dnes jí říkáme mobil. – pozn. Razer)

Warp motory
Technologie, která vlastně umožňuje mezihvězdné cestování v čase kratším než je několik lidských generací, a která lidstvu otevřela vstupenku do světa ostatních druhů a kultur. Pracují na principu lokální deformace prostoru a zanoření lodi to tzv. podprostoru. Výsledkem je pohyb zdánlivě rychlostí světla nebo komunikace i s velmi vzdálenými místy prakticky v reálném čase. Také jsou občas zdrojem problémů a různých anomálií.
Star Trek
Další zajímavou kapitolou je terminologie Star Treku, která se výrazně odlišuje od mluvy obyčejných lidí i vědců. Neustále se modifikuje proud iontů z deflektoru, převádí energie do strukturální integrity a rekalibrují senzory. Jen stěží si pod těmito pojmy něco představíme, což je výhoda, kterou scénáristé často využívají. Je empiricky dokázáno, že pokud některá z postav seřadí alespoň tři takovéto fráze do jedné věty, právě vyřešila ten zapeklitý problém, na kterém si všichni ostatní vylámali zuby. A namítej něco proti tomuto řešení, diváku, co stěží rozeznáš regulátor reakce hmoty a antihmoty od podpěry gondol!

Na druhou stranu by zlí jazykové mohli tvrdit o Star Treku, že je skrz naskrz prolezlý chybami, nelogičnostmi a současné vědě odporujícími fakty. Ano, to je pravda, ale i tady platí pravidlo, že kdo nehledá, nenajde. A ten, kdo hledá, najde mnohem více u "hvězdných" sousedů, Star Gate a Star Wars (o Andromedě, Heroes, Lost… ani nemluvě) kteří těmito nelogičnostmi doslova přetékají a skoro nikdo jim to nevyčítá, buďme tedy stejně milosrdní i u Star Treku.

A jak to vypadá se Star Trekem v České republice? Jde to, fanouškovská základna je vcelku široká, což dokazují každoroční cony, z nichž největší (avšak ne jediný) je TrekFest na Festivalu Fantazie v Chotěboři. (Razer má zase nejraději velmi dobře organizovaný Czechtrek na kterém se už objevila například i Marina Sirtis aneb poradkyně Deanna Troi z TNG.) Kromě toho mnoho vypovídá i existence mnoha rozsáhlých a kvalitních internetových stránek věnovaných buď kompletně fenoménu Star Trek, nebo jen některým jeho aspektům.

A nějaké závěrečné bombastické zhodnocení? Pročpak? Když Star Trek milujete, není co řešit.

Žijte dlouho a blaze.


Razerův pohled
Fanouškem ST jsem se stal již v útlém věku, složitější příběhy s charismatickými hrdiny a zajímavými zápletkami se mi již tehdy líbily mnohem více než tuctové pohádky, nebo Dallas co u nás tehdy běžel v televizi. Od té doby jsem toho viděl a četl dovolím si tvrdit hodně (samozřejmě někteří jedinci jsou na tom ještě mnohem lépe .-) přesto jsem na ST nikdy nezapomněl a když jsem si TNG po mnoha letech pustil znovu, žasnul jsem, že se mi ta “pohádka“ líbí stejně jako tehdy i když vlastně úplně jinak. Svůj podíl na tom měly jistě i bravurní herecké výkony některých herců, které může leckterá oscarová hvězdička jen tiše závidět.

Jedinečná série DS9 a mnohaletý pobyt na diskusním fóru plném ostřílených sci-fi fanoušků (StarNetu) dílo zkázy dokonalo. Star Trek se stal mým stabilně nejoblíbenějším smyšleným světem, kterému jako seriálovému celku nemohou výrazně konkurovat ani supertěžké kalibry jako Babylon 5, nová Battlestar Galactica, Farscape, Star Gate, Ghost in the Shell, nebo Krajní meze.

Proto mohu Star Trek jako celek, hlavně však DS9, TNG a Enterprise vřele doporučit komukoli kdo se nebojí přemýšlet. A má dostatečně silnou osobnost aby nepodlehl společenským předsudkům, které provázejí tento kultovní seriál. Dozvíte se pak možná z první ruky na co vlastně všechny ty “vtipné scénky“ z jiných filmů narážejí… .

Zephramův pohled
Jelikož jsem fanouškem vědy, techniky a sci-fi bylo jen otázkou času, kdy na Star Trek narazím. Vlastně už si ani pořádně nevzpomínám, které díly či snad filmy jsem viděl jako první. Ovšem brzy jsem začal Star Trek (konkrétně Novou Generaci) sledovat pravidelně a týden co týden se těšil na další díl. Svět Star Treku mi vedle všemožných temných vizí, antiutopií a (dle mého názoru přehnaných) obav z negativních stránek pokroku nabídl optimistický pohled na budoucnost a potenciál lidstva. Zdůraznil pozitivní stránky lidství. Postavy se držely zásad, které v dnešním světě často dostávají na frak, a které nejsou zdůrazňovány ani v mnohých filmových a televizních kouscích. Technika mi připadala promyšlenější a uvěřitelnější než v mnohých jiných sci-fi, lidé zásadovější, otevřenější a méně podléhající subjektivnímu pohledu na život a svět kolem sebe. Zalíbily se mi samozřejmě i další série a filmy, podle jedné z postav jsem si dokonce zvolil přezdívku (aniž jsem tu postavu viděl v akci – to bylo pak překvapení :-]). Brzy jsem si Star Trek zařadil na klíčové místo v životě a stal se pro mne i zdrojem mnoha rčení, podnětů k zamyšlení a v neposlední řadě prostředkem, jak poznat nové lidi s podobnými zájmy a hodnotami. Ať už na různých setkáních a conech, tak prostřednictvím Internetu. Postupně jsem zjistil, že fanoušci Star Treku jsou velmi různorodá skupina lidí a totéž platí o jejich názorech a postojích. Přesto však cosi jednotícího zůstává a funguje napříč generacemi.

pohled Ayri
Star Trek objevila jsem jedné podzimní noci roku’99 v televizi, posléze v knihkupectví.. a bylo vymalováno >;o) Ten svět mě zaujal; tolik zajímavých myšlenek!
Vynalezitelné vynálezy… objevné. A idea že by lidé vskutku místo vzájemného vyhubení vytvořili společnost fungující nejen dlouho ale i blaze… nadějné. Pokud dokážeme o takových vizích tvořit fikci, třeba se tudy vydáme i v tom našem reálném světě… inspirující.
Star Trek se mi stal inspirací i zábavou; baví mě “relax“ ve společnosti trekkies, inspiruje mě k odvaze realizovat své ideály. Jako muzika Arjena Lucassena, literatura A.C.Clarka, umění M.C.Eschera - vždy znovu a jinak.
Star Trek
Na tomto místě by Razer rád poděkoval všem kdo se na psaní tohoto článku podíleli, jmenovitě pak Zephramovi, BorgDogovi, Ayreoně a samozřejmě Matovi který kdysi dávno sepsal jeho kostru, kterou můžete najít na AAAgames.

Pár otázek ze světa Star Treku, aneb ověřte si, jaký jste trekkie.


1. Voyager na druhý konec Galaxie dostal(a):
a) nestabilní červí díra
b) bytost zvaná Ochránce
c) Prototyp nového pohonu

2. Vulkánci prožívají pon far (neodolatelnou touhu se pářit) každých:
a) pět hodin
b) sedm let
c) devatenáct let

3. Který z následujících lidí NESLOUŽIL na Kirkově Enterprise:
a) Pavel Andrejevič Čechov
b) Nyota Uhura
c) Ti-mi-sung

4. Poradkyně Deanna Troi pochází z:
a) Betazedu
b) Bajoru
c) Vulkánu

5. Může se holografická bytost dotýkat skutečných předmětů?
a) ano
b) ne
c) záleží na tom, jestli je z tvrdého, nebo z měkkého světla :-)

6. Jaké je původní jméno stanice Deep Space Nine?
a) Altarimus
b) Deep Space Ten
c) Terok Nor

7. Které dvě postavy byly členy posádky DS9 i Enterprise D?
a) Worf a O'Brian
b) Picard a Troi
c) LaForge a Wesly Crasher

8. Která říše je nejsilnější mocností kvadrantu Gama?
a) borgové
b) Romulani
c) Dominion

9. Hvězdná Flotila je
a) vědecká organizace vytvořená k průzkumu
b) armáda Federace
c) vládnoucí vrstva Federace

10. Má Enterprise D záchodky?
a) ano
b) ne
c) autoři se k tomu odmítli vyjádřit

---
správné odpovědi Star Trek kvízu:
---

1b, 2b, 3c, 4a, 5a, 6c, 7a, 8c, 9b, 10c


Je Data živý? A je tedy majetkem, nebo ne?
A na úplný konec sem přidám video s ukázkou toho co Star Trek zcela vážně řeší už dnes a potenciálně nám tak šetří problémy do budoucna. Klonování, létání, globální komunikační síť jsou tu, umělý život přijde co nevidět… .



A pokud se chcete dozvědět něco o knižním ST u nás mrkněte na blog jednoho (ne-li jediného :-) z českých překladatelů.

FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0103 vteřin