Speed Grapher

31.12.11 - kolmo - Komentáře (7)
Představovali jste si někdy, jaké by to bylo, kdyby se vaše nejtajnější a nejskrývanější touha mohla vyplnit? Co kdyby existoval způsob, jak by se toho dalo docílit?
Anime Speed Grapher se nám na tuhle otázku pokusí dát odpověď, ale nečekejte zde žádné splněné sny se spoustou šťastných a usmívajících se lidí, ale potemnělou ukázku toho nejhoršího, co lidé ve svém nitru mohou skrývat. Speed Grapher je dílo, se kterým se tak často na poli anime nesetkáte a už jen proto, by jste ho určitě neměli minout.

Speed Grapher přináší studio Gonzo, od kterého už jsme měli možnost shlédnou i známější anime podobného ražení GANTZ, pokud jste již GANTZ viděli, bude na vás Speed Grapher působit stejnou atmosférou i obsah vám bude připadat známý. Tyto dvě díla jsou si v mnoha směrech dosti podobná, ponurná atmosféra a místy děsivé scény. Naopak oproti GANTZ nabízí Speed Grapher více napětí a uvěřitelnosti zápletky (samozřejmě schopnosti hlavní postavy jsou realitě trochu vzdálené) i postavy jsou více charakterově rozvedeny. Dokonce se vám může stát, že budete některé scény porovnávat se situacemi, které znáte z reálného světa. GANTZ byl v mnoha ohledech zajímavé anime a ukazoval nám formou skrytých narážek a situací, různé výjevy které známe i z reálu, ale ve Speed Grapher nám naplno a surově autoři předkládají dané situace a už jen uvěřitelnost toho, že by se něco takového mohlo doopravdy stát vám přidává na intenzitě pocitů při sledování.
Speed Grapher
Hudební doprovod stejně tak jako úvodní i závěrečná znělka je nad průměrem a pěkně zde v každé epizodě pasuje. Kresba je průměrná a ničím neoslní, ale také neurazí a na seriál se dá pěkně dívat, aniž by jste si všimli nějaké animátorské chyby či nedostatku. Ale abych toto anime jenom nechválil musím podotknout, že animace nemusí sednout každému a není to špička na jakou jsme zvyklí z posledních let, ale pokud si někdo bude chtít najít na něčem chyby tak je najde i tam kde pro jiného diváka nejsou. V případě japonského dabingu, bych chtěl ještě vyzvednou anglicky mluvené pasáže, kde je vidět, že se dabéři opravdu snažili a anglicky mluví profesionálně a né jen nějakou „huhlaninou“ které není rozumět, jak tomu v mnoha anime občas bývá.

Speed Grapher nás přesune se do blízké budoucnosti, přesněji do Tokia, které se stalo po tzv. celosvětové ekonomické ,,bubble war,, hlavním shromaždištěm bohatých a mocných lidí. Propast mezi chudými a bohatými se po událostech této války ještě více prohloubila, kdo byl bohatým, je ještě bohatším a chudí se propadli na naprosté dno. Děj se odehrává 10 let po již zmíněné ekonomické válce a zavádí nás do společnosti, kde se dá za peníze koupit naprosto vše a tím myslím úplně vše. Né, že by se i v současnosti nedalo pořídit za příslušný finanční obnos nač si vzpomenete, ale v Speed Grapher je toto téma posunuto na úplně jinou úroveň a ukazuje nám tu že každý člověk má svou cenu a že nic není nemožné.
Speed Grapher
Setkáme se zde s velkou směsicí charakterů a postav, každý koho zde uvidíme sebou nosí nějaké to své trápení a i největší zprvu jevící se záporáci, vám budou připadat na konci celého anime jako vnitřně bohaté charaktery. Hlavním hrdinou je zde fotograf Saiga Tatsumi, jedná se o bývalého válečného fotografa. Po vážném zranění kdy čelil smrti, se vrátil se zpět do Japonska a stal se znuděným (někdo by mohl říci i vyhořelým) fotografem místního bulvárního plátku, snažící se vyhledávat adrenalin a nebezpečí (vraždy, přepadení apod.) a nafotit tak co nejsurovější snímky podobné jako fotil ve válce. To jediné ho drží stále nad vodou a pomáhá mu přežívat svůj již podle něj nudný život, až se jednoho dne dostane na večírek, který mu navždy změní jeho budoucí život.
Speed Grapher
Další z hlavních charakterů je mladičká dívka Tennouzu Kagura , která se narodila do velmi bohaté rodiny. Charakterem je velice tichá a milá dívka, avšak musí každý den snášet urážky své matky, dál nebudu spoilovat…, protože se jedná o důležitou část zápletky celého anime. Kagura má však ještě jednu zvláštní vlastnost, o které neví ani ona sama a to je, že dokáže u speciálně vybraných jedinců vyvolat syndrom Euphoria a tím se jeho vlastní touha stane realitou. Pro příklad zmíním jednu z postav, se kterou se setkáme a tou je stárnoucí dáma Koganei Kaoru, která velice milovala diamanty a její touha být celá z diamantu se stala skutečností.

Ve Speed Grapher se setkáme s dalšími zajímavými charaktery a vyjmenovat všechny by bylo opravdu na velmi dlouho. Jediné co na závěr vyzdvihnu je jejich dokonalé zpracování a to, že si autoři dali hodně záležet na tom, aby na povrch vyzdvihli jejich trápení, problémy, temnou či bolestivou minulost nebo i jejich temnou navenek se neprojevující stránku osobnosti.

Náš hrdina fotograf Saiga Tatsumi, se dostane na stopu zvláštnímu tajnému klubu pro bohaté "Roppongi Club" a nejmocnější lidi Japonska. Tento tajemný klub a jeho členové zde také slouží jako hlavní záporný element. Saigovi se do tohoto klubu podaří dostat a naskýtá se mu zde bizardní podívané na lidi, kteří se bezmezně oddávají různým „zvláštním“ radovánkám, ale taky potká další z hlavních postav a tou je Tennouzu Kagura, mladá 15tiletá dívka, která je zde v transu nucena vykonávat jako bohyně členů klubu „obřad“, díky kterému dostávají VIP hosté zvláštní „požehnání“.
Speed Grapher
Toto požehnání, které je lidem v klubu od Kagury dopřáváno, je zvláštní schopnost spojená s jejich nejskrytějšími touhami (úchylkami chcete-li) a tyto touhy se stanou realitou. Jakmile člověk tuto moc dostane a stane se takzvaným Euphorianem, dokáže ho uspokojit pouze tato touha. Dokážete si pak představit, jak může taková temná lidská touha vypadat v realitě, v některých případech, které nám jsou v Speed Grapher ukázány, je to doslova noční můra.

Zvláštností je především obsah, který nám ukazuje nejtemnější lidské touhy v tom snad nejsurovějším světle. Hlavní témata, které se budou téměř po celý děj probírat jsou peníze a zvrácená lidská skrytá přání, upřímně z počátku mě toto anime velmi šokovalo, především první půlka seriálu je místy opravdu velmi brutální. Lidský život tu nemá žádnou hodnotu a penězi se zde dá vyřešit jakýkoliv problém. Speed Grapher není určen pro každého a rozhodně je 18+, pokud jste již viděli GANTZ, tak víte co vás čeká, pokud ne buďte připraveni na všechno, musím se přiznat že nejsem žádný tvrďák, takže na mě Speed Grapher působilo možná trochu emotivněji, než na zoceleného diváka. Rozhodně je to dobrá volba pokud vám nestačí pouze klasická školní anime, kterých je v poslední době opravdu přehršel. Speed Grapher se snaží diváka provokovat a zamyslet se, doufejme, že takhle náš svět nakonec nedopadne.

Zde není bez zajímavosti připomenout, že Japonské metropole indikují se zhruba 10-20 letým předstihem hlavní trendy, které se poté přenášejí do celého světa (mobily, poté dotykové tablety, čím dál tím menší byty…) a pokud podobnou depresi autoři Speed Grapher cítí dnes, dá se +- usuzovat co čeká za pár let i nás.

80%

Vaše hodnocení: 85%  (11 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0141 vteřin