Hned na začátku ze sebe musím vysypat, že když jsem si poprvé Slayers pustil nijak mě nenadchly, blboučký humor, zvláštní fantasy svět… prostě nic moc. A po 10 díle kdy hlavní postava Lina Inverse zlikvidovala jen tak pána veškerého zla jediným kouzlem zamířili Slayers na půl roku k ledu. Ale protože už se znám dal jsem tomuhle opravdu kultovnímu anime ještě šanci a hádete co, no samozřejmě, vyplatilo se mi to.
Myslím, že je zbytečné psát na každou ze tří TV řad samostatnou recenzi a tak v následujících řádcích zmixuji svůj výsledný dojem z nich všech.
Kdy sledovat: Před Slayers filmy, Slayers Revolution, Lost universe a můžete i před OVA / OAV - Slayers Special a Slayers Excellent.
Nevychovanou, lakomou, všežravou a geniální kouzelnici Linu Inverse a jejího totálně imbecilního, ale pohledného ochránce Gourry Gabrieva totiž nečekají žádné oslavy, ale zločinecký život na útěku před spravedlností. Vše se navíc neustále komplikuje, přibývají nové hlavní i vedlejší postavy no a zničehonic je Lina se svou partou na nejlepší cestě ke zničení celého vesmíru! Nikoho pak už nezajímá, že takový osud si Lina, Gourry, Zelgadis, Amelia vůbec nepřejí! Musejí se proto uchylovat k nejrůznějším lstem přičemž se dostávají do čím dál tím šílenějších situací, ty povětšinou odnáší nic netušící Gurry, kterému nějak nedochází, že upozorňovat tu “malou“ holčičku Linu na velikost jejího “hrudníku“ se nikomu nevyplácí.
Lina z toho časem pěkně vypění a začne okolo sebe metat kouzla za která by se nemusel stydět žádný pekelník. Vše zakončuje nový útěk před po krvi volajícím davem nebohých vesničanů, kteří mají místo města velký kráter v zemi :-).
Pravým klíčem k úspěchu Slayer je však způsob jakým balancují mezi komediální parodií fantasy žánru a naprosto vážným příběhem kde se umírá. Chvíli se můžete popukat smíchy nad narážkou třeba na Pána prstenů, přiblblým Gourryho obličejem, abyste po naprosto plynulém přechodu napjatě sledovali jestli to tentokrát všichni přežijí.
Předchozí věta vám už napověděla, že dobře napsané / zvládnuté charaktery skoro všech hlavních postav jsou ve Slayers samozřejmostí. Jejich vývoj je pomalý, ale o to zajímavější. Jedině u Zelgadise mám výtku, protože ve druhé a třetí řadě příliš lehce přenechal své postavení tajemného cizince Xellosovi.
Vedlejší a epizodní postavy jsou zcela samostatnou kapitolou, třeba taková Martina se stala okamžitě mojí oblíbenkyní. Když už si myslíte, že Lina je to nehorší co vás mohlo potkat přijde šílená Martina která si na ovládnutí světa musí přivydělávat v květinářství a o výbuchy smíchu je zase postaráno.
A proč, že je ve Slayers potřeba tolik charakerů, vtípků? Proč musí někdo neustále přicházet, něco obměňovat? Inu každá řada anime je samostatným příběhem, který však svým způsobem navazuje ba co víc kopíruje řady předchozí! Jenže vždycky když už základní zápletka o zlém šílenci dusícím se návaly “muehhehe muehehhe muhehehe“ smíchu začíná nudit zvýší seriál obrátky. V polovině druhé řady - Slayers Next jsem proto s překvapením zjistil, že někdo berličku v podobě humoru nenápadně odložil a servíruje mi opravdovou epickou nálož.
Třetí řada - Slayers Try kde si svou roli užívá hlavně náš starý známý Xellos mohla nastavenou laťku minimálně vyrovnat, bohužel před jejím koncem se začalo někde něco přepalovat a berlička v podobě humorných dílů už to nezachránila. Slayers tak o fous uniklo 90 procentní hodnocení.
80%Doporučuji všem kdo mají rádi jednodušší, ale intenzivní humor, fantasy a jsou ochotni věnovat seriálu nějaký extra čas aby si na pěkné charaktery a komplikovaný multivesmír plný bohů, monster, pradávných artefaktů, draků, obřích draků, vlkodlaků, golemů, trolů, obřích ryb, dimensionálních bran do jiných fantasy či scifi světů… náležitě zvykli.
Víte že: Na dobrodružství Liny Inverse z “červeného“ vesmíru volně navazuje anime Lost universe z “černého“ vesmíru kde se různá monstra / bohové ze Slayers zjevují v podobě super silných vesmírných lodí?
Tenhle rok (2008) se po 11 letech od ukončení Slayers Try začala vysílat nová řada Slayers Revolution?