Ranma 1/2 je komediální anime a manga, která vznikla rukou Rumiko Takahashi, jejíž jméno někomu možná bude znít povědomě. Hlavně jde o seriál plný humoru, který tak 90 % lidí zaručeně chytne a už nepustí.
Jak vše začalo Jednoho dne, při tréninku bojových umění v Horách Bayankala (Bayan Har Shan) v Číně, Ranma a jeho otec, Genma Saotome, spadli do zakletých pramenů Jusenkyo. Každý pramen je spojován s příběhem někoho nebo něčeho, co se v něm utopilo před několika (třeba i sty lety). Kdokoli do těchto pramenů poté spadne, bude zaklet do podoby tvora či věci, která se tam utopila. Svou mysl si však stále zachovává a pouze při kontaktu se studenou vodou se promění ve svou zakletou podobu. Jediným lékem (dočasným, dokud znovu nedojde ke styku se studenou vodou) je horká voda.
Genma a Ranma tak po pádu do pramenů získají nové podoby. Genma se promění v obrovskou tlustou pandu a Ranma... chudák Ranma se promění v děvče, které se v prameni kdysi utopilo.
To však Genmovi ani Ranmovi (nebo Ranmě? XD) nebrání v návratu do Japonska. Genma, aby toho nebylo málo, poté svému synovi oznámí, že ho zasnoubí s jednou z dcer jeho dlouholetého známého. Soun Tendo, otec dívek, jim řekne totéž. Jednu z nich Ranma prostě dostane (aniž by se mladá Akane Tendo a mladý/á Ranma Saotome někdy předtím viděli). Když však dívčiny uvidí Ranmu, který “kejsne" ve své holčičí formě, nejsou z toho moc rozumné. Záhada se vyřeší hned po tom, co Akane, jedna z děvčat, vkročí do koupelny za Ranmou a zjistí, že je to opravdu mladý muž (samozřejmě provázeno velmi zábavnou scénkou...) a odhalí, že jeho proměny závisí na teplotě vody.
Ostatní se po tomto odhalení ale rozhodly, že Ranmu by měla dostat opravdu jejich nejmladší příbuzná Akane (možná trochu za trest), protože nenávidí kluky kvůli tomu, jak hrubě se k ní chovají. Dvě starší sestry se shodly, že když Ranma je kluk jen z poloviny, nebude to snad Akane tolik vadit.
Zbytek seriálu se vztah mezi Ranmou a Akane odbývá v jakési formě kousavé-štěkavé lásky nebo láskyplné nenávisti, nebo jak by se to dalo nazvat, která však přece míří k tomu pravému happy endu, v čemž jim však (vědomě či nevědomě) brání hromada lidí (například Ryoga, který se zamiluje do Akane nebo Shampoo, která se rozhodne, že Ranma bude jen její...).
Ranma je prostě klasika plná humoru a srandiček, někdy víc než kuriózních postav a ač lehkého, přesto zajímavého příběhu, který vás (myslím) zdrží na hodně dlouho, protože se od toho člověk jen tak neodtrhne. Oproti třeba InuYashovi, je tam o něco víc nahoty (těžko říct, jestli je to plus nebo mínus, na druhou stranu zase ale autorka nemusela vymýšlet, čím třeba při koupelnových scénách zakrýt lechtivá místa) a gagů, navíc i když je to přibližně stejně dlouhé (161 dílů, 3 filmy a OAV) jako Inu Yasha, neztrácí to moc svěžesti.
Je také trochu znát, že při vytváření Inu Yashi, Rumiko vycházela z archetypů, které zvolila pro Ranmu. Když porovnáte chování Ranmy a InuYashi, Akane a Kagome, Ryogy a Kougy a spousty dalších, zjistíte, že se jejich povahové rysy skoro přesně kopírují, navíc i vztahy sedí, protože opět Ranma a Akane by měli být spolu, ale Ranmův rival Ryoga se pokousí mu odloudit Akane, stejně jako se InuYashovi Kouga pokouší odvést Kagome.
Tolik recenze, kterou nám s laskavým svolením poskytla
Kaname.
Druhý pohledA Razer teď doplní svůj názor na tohle stále zajímavé anime. Tak především, když jsem se o něm před lety poprvé dočetl, moc mě Ranma ½ nelákala. Animace byla již tehdy hodně zastaralá a informace o tom, že se hlavní postava mění z kluka na holku a zpět ve mně vzbuzovala pochybnosti o náplni jednotlivých dílů, prostě taková zdravá nedůvěra jakou asi právě také zakoušíte.
Když jsem si Ranmu konečně po nějaké době pustil, protože se mi líbil právě
Inuyasha, byl jsem mile i nemile překvapen. Jak už v recenzi padlo typy jednotlivých postav a vlastně i vztahů mezi nimi jsou skoro na chlup stejné, navíc v seriálu není žádný opravdu propracovaný příběh (žádné drama se opravdu nekoná) a je znát, že vše je mířeno na mladší diváky, spíše dívky. Ovšem humor a zápletky jednotlivých dílů stojí za to, opakovaně jsem si říkal, “proboha, jak tohle ta Rumiko vymyslala“ originalita jednotlivým dílům vážně nechybí.
A to navzdory faktu, že za posledních 20 let různé věci jako např. vedlejší postavy (mousse) recyklovala jiná anime třeba Full Metal Panic (jeho autor byl však natolik nad věcí, že na to sám nepřímo upozornil).
Ranma 1/2 je prostě seriál, který vám zvedne (třeba i moc hezkými písničkami, které nestárnou) náladu, pokud mu dáte šanci. Osobně jsem se už asi 2 roky zasekl někde u 4. řady, ale jednou příběh chudáka Ranmy určitě dodívám.
70%Every other time - AMV.
Víte že: Manga vycházela od roku 1987 do roku 1996?