Web Anime Nation v sérii článků "Ptejte se Johna" v dubnu tohoto roku přinesla velmi zajímavý článek týkající se minulosti a současnosti anime produkce.
"John" spolu s komentátory v článku shrnuje, že současná anime se sice mohou na první pohled tvářit na vyšší technologické, příběhové a režijní úrovni než ta z 80 a 90 let, nicméně v podstatě jsou ta dnešní pouze jiná, rozhodně ne lepší. Technologickou stránku ubíjí přílišná nucenost (já tomu říkám komerce) mnoha charakterů jednotlivých postav a paradoxně i profesionalizace oboru, kdy i vizuální stránka nejen díky počítačovým efektům vypadá u každého druhého dílka jako přes kopírak, žádné nápadité desingy postav, krajin... .
Jako zlatou éru vidí komentátoři (a já se k nim přidávám) devadesátá léta kdy forma dostihla obsah a zrodily se kultovní seriály, které mají ve světě své pevné místo dodnes. (Byla to též éra OAV kdy člověku stačilo shlédnout několik z nich a hned měl nějakou představu o daném žánru, ne jako dnes kdy se produkují prakticky nekonečné série.)
Nicméně to neznamená, že dnešní anime jsou špatná, kousky jako Haibane Renmei, Haruhi Suzumiya to jednoznačně dokazují. Osobně vidím problém v tom že vymyzela originalita z hlavního anime proudu (faito ect.) a vše musí zachraňovat právě takové kousky jako Haibane Renmei, nebo romatická dramata typu Blood+.