Hvězdnou pěchotu jsem viděl poprvé ještě jako pravý teenager roku 1997 a při odchodu z kina jsem byl náležitě spokojen. Ten film měl všechno - hvězdné lodě, brouky velikosti aut, příruční atomovky, tvrdé mariňáky, nadržené důstojnice, bičování, neustálou akci, spád, napětí, humor, pořádnou hudbu a v neposlední řadě úžasné speciální efekty. Už tehdy sem ovšem věděl o mnohem lepších filmových kouscích a nebral parádní Hvězdnou pěchotu za něco zásadního, vždyť počítačové efekty a vůbec všechno mělo být časem v dalších filmech mnohem hezčí, lepší… . Dnes po dvanácti letech a několika dalších shlédnutích se mohu jen divit proč žádné lepší filmy tohoto druhu nikdy nevznikly. Narážím teď především na pokračování Starship Troopers 2: Hero of the Federation a Starship Troopers 3: Marauder, která se dokonce ani co se týče speciálních efektů nemohou s prvním dílem vůbec měřit.
Nabízejí se tři možná vysvětlení, buď je film v takovém úpadku, že už ani ty blockbustery nejsou co bývaly, nebo je Hvězdná pěchota vážně něčím výjimečná, a nebo mám jen jiný vkus. Možná taky jde o kombinaci všech tří vysvětlení dohromady… každopádně příběh mladého Johnnyho Rica (Casper Van Dien) v podání Paula Verhoevena má v sobě zřejmě více než se mi na poprvé zdálo. Takže pojďme teď k samotné recenzi.
V nedaleké budoucnosti existuje celosvětová militaristická “Federace“, která převzala kontrolu po blíže nespecifikovaném krachu národních demokratických systémů. Federaci řídí veteráni/občané, kteří jako jediní mohou volit a zastávat některé důležité veřejné pozice např. jen občan může být policistou. Občanem se obyčejný člověk můžete stát jedině vojenskou nebo jinou službou federaci, na oplátku pak dostane kromě možnosti volit a kandidovat do veřejných funkcí třeba i peníze na další studium. To ovšem hlavního hrdinu a známého sportovce Johnnyho Rica zatím moc netrápí, právě končí střední a je bláznivě zamilován do své spolužačky Carmen Ibanézové. Johnnyho rodiče jsou navíc pořádně bohatí a tak si nemusí s ničím jiným lámat hlavu. Tedy s ničím… něco tu přeci je, lidé vedou galaktickou válku s mimozemským hmyzím druhem Arachnidů. A nadaná pilotka Carmen se proto rozhodne hned po střední přidat k federálnímu vesmírnému letectvu.
Johnny jako učebnicový produkt společnosti se s koncem jejich vztahu nechce smířit a i přes silný odpor rodičů vstupuje také do armády, jenže Johnny není zrovna žádná bedna a na matiku už není vůbec, takže neputuje k letectvu, ale k mobilní hvězdné pěchotě. Výše popsanou jednoduchou zápletku doplňují další charaktery přítele Carla, kamarádky Dizzy a dalších postav, které Johnny postupně poznává. Příběh je pak následně nakopnut Arachnidským útokem na Zemi, na který Federace odpovídá největší vojenskou mobilizací v dějinách lidstva.
Jsme naštvaný a říkáme, jedinej dobrej brouk, je mrtvej brouk!
Zde nastupuje největší a zároveň nejkontroverznější deviza filmu – doslova přehlídka majestátných vesmírných lodí, pěších armád, propagandistických televizních spotů, plamenných projevů a všeho toho co patřilo k surovým vojenským režimům. Člověk má dokonce tendenci začít být hrdý na to, že je člověk, že patří k lidstvu, které má velké lodě co to těm hnusným broukům pořádně natřou! Jenže! Paul Verhoeven nechává postavy a s nimi diváky velmi rychle vystřízlivět z tohohle poblouznění tím co zákonitě následuje v každé válce, doslova hromadami mrtvých. Střeva, nohy, hlavy létají sem a tam a i největšího ignoranta napadne, že to přece mohlo jít vyřešit i jinak, mírumilovněji, jenže už je pozdě. Lesklé pozlátko je nenávratně pryč!
Verhoeven se na rozdíl od autora knižní předlohy Roberta A. Heinleina z roku 1959 nepouští do žádných státotvorných teorií, ukazuje nám však mnohem výmluvněji potencionální realitu takového “utopického“ světa s notnou dávkou černého humoru, který uvádí zobrazované šílenosti na pravou míru. Film Hvězdná pěchota ač mnohem brutálnější, akčnější než knižní předloha je v zásadě skrytě protivojenský a nabízí nám hned několik úhlů ze kterých ho můžeme sledovat. Na své si tak přijde i leckterý intelektuál jelikož může uvažovat o tom zda jsou ti brouci opravdu hloupější než lidé, nebo je tomu právě naopak, když lidé mají možnost volby a stejně se chovají úplně stejně jako oni… .
Nizozemský režisér, který jako dítě zažil nacistickou nadvládu na vlastní kůži v začátku filmu sice zopakuje snad “největší“ myšlenku z knižní předlohy: Násilí vyřešilo víc problémů než všechny ostatní věci dohromady. Ale po zbytek filmu divákovi nevybíravě ukazuje cenu, kterou je za takovéto “vyřešení“ třeba zaplatit. Ironií je, že někteří diváci tohle prostě nevidí a film nenávidí, protože je dle nich moc propagandistický.
A výsledné hodnocení? Normálně bych po podobné dávce vnitřností nemohl hodnotit moc pozitivně, ale Hvězdná pěchota jako jeden z mála snímků má na to aby sama sebe obhájila bez nějakého dalšího vysvětlování. Doporučuji starším divákům, kteří už mají něco nakoukáno, protože ti pochopí parodické reflexe na seriály jako Beverhly Hills 90210.
90%Nedávno vyšla Blu Ray edice, která byla zvolena za nejlepší Blu Ray edici roku 2008, kvalita obrazu a bonusových materiálů je pozoruhodná.
Víte že: Knižní hvězdná pěchota se stala předloho pro moderní armádu USA? Snad jediná scifi složka která zatím nebyla realizována je bojový exoskelet? Vše ostatní už ve skutečné výzbroji je?
Starship Troopers jsou povinnou četbou na 4 z 5 vojenských univerzit USA?
Knižní předlohou Starship Troopers byl inspirován i film Vetřelci 2?
Kromě dvou filmových pokračování existuje i seriál Hvězdná pěchota?
Paul Verhoeven se už před pěchotou ostřílel třeba na filmech Total Recall, Základní instinkt?
Existuje několik počítačových her (spíše mají horší kvalitu)?
Rekvizity z Starship Troopers byly použity v mnoha dalších filmech jako Impostor, Power Rangers?
4 minutové shrnutí celého filmu, pozor je spoileroidní!
Video: Death from above