V podstatě se jedná o anime, jenž paroduje a televizní kulturu a anime též, kupříkladu pořady o vaření, reality show, filmy jako Romeo & Julie a tak dále, ale „vtip“ je v tom, že na to, o jak zábavné dílko se jedná, je zasazeno do docela pochmurné doby a její minulost je ještě pochmurnější.
Gintama se odehrává v období Eda, které v Japonsku trvalo od r. 1600 do r. 1868, jenže jednoho pěkného dne se na obloze náhle objevily podivné objekty, ze kterých vystupovala podivná monstra (později tzv. Amanto), která dobývala rozkvetlé Edo (dnešní Tokio) a dělaly z něj svou metropoli. Pořád ale existovali samurajové, muži cti, kteří bránili Edo do posledního dechu. Tedy alespoň většina, samurajové, kteří přežili se nakonec vzdali a většina jich je teď na útěku před zákonem. Amanto se tedy zmocnili Eda a vybudovali z větší části města metropoli dnešní doby, která navíc obsahovala možnost letu do vesmíru a pár nových technologií, co se týče zbraní. Samurajské řemeslo mizí, nejsou již potřeba a původní obyvatelstvo se stává mírně podřadným.
Možná si říkáte, že je až zvrhlé do takovéto doby zasazovat humor, ale většina obyvatelstva Eda si na to zvykla, existuje jen skupina lidí, kteří si říkají Jouishishi a skrze různé sabotáže chtějí obnovit Japonsko, ale jak to tak bývá v komediích, většinou to nevyjde.
Pokud se snažíte v tomhle anime hledat blba, najdete jich spoustu, pokud se o to nesnažíte, stejně je najdete. Gintama je jich totiž plná – dá se říct, že všechny postavy jsou svým způsobem natvrdlé a vás to bude bavit čím dál více, protože skutečnost, že se vás pokusí pobavit třeba Amanto, zvíře, strážce zákona, nepřítel nebo seriózní zákazník vás prostě přesvědčí o tom, že doopravdy jde o komediální sérii.
I přestože je Gintama silně ironická a komediální série, má i svoje vážné chvilky, i když jich je vážně pramálo, což by vás nemělo překvapit, vzhledem k tomu, jaká je minulost hlavní postavy. Většinou se jedná hlavně o boje. S těmito situacemi mívám v různých anime problémy, ne nadarmo je mým nejoblíbenějším anime Samurai Champloo, důvodem je hlavně zpracování bojů. Zde jsem čekal klasicky zpomalené situace boje, jako třeba v Narutu či Bleachi, ovšem jedná se o velmi kvalitní zpracování, animace není zbytečně zpomalená při každém skřížení čepelí či úskoku a boj tak vypadá velice logicky a realisticky.
Nečekejte děj. Gintama nedisponuje nějakým srdcervoucím dějem, jde primárně o zábavu, příběh je skryt někde pod ní a občas sem tam něco vyleze na povrch. Nejspíše vám bude chvilku trvat, než si ujasníte, kdo je hlavní postava, kdo vedlejší, kdo je záporák, kdo je klaďas a o co v tom anime vlastně jde, tedy kromě zábavy. Na druhou stranu, když se něco děje, tak to poznáte téměř zaručeně.
Gintoki Sakata je hlavní postava, člověk prožívající léta dvacátá svého života. Má dvě závislosti, první je cukr. Má rád čokoládové poháry, zmrzlinu, různé koláče a jí je i přestože mu to doktor zakázal. Jeho druhou závislostí je JUMP (shounen manga, která vychází každý týden). Gintoki vlastní podnik Yorozuya Gin-chan, a nabízí sám sebe jako „všeuměla za prachy.“ Gintoki je také jedním ze samurajů, kteří přežili tuto válku. Byl přezdíván Shiroyasha (Bílý Démon), ale poddal se systému nového Eda a žije spíše v utajení a boj využívá jen, když doopravdy musí. Na druhou stranu, o cti se u něj hovořit nedá a spolehlivý také zrovna není.
Druhou hlavní postavou a druhý člen Yorozuyi je
Kagura. Jedná se o mladší dívku čínského původu s brutální silou a širokými bojovými dovednostmi pocházející z klanu Yato využívající k boji deštník. I přestože se to zdá divné, v boji se to projeví jako docela elegantní zbraň, jak k obraně, tak k útoku. Kagura měla dost pochmurné dětství, smutná matka, věčně vzdálený otec, bratr jež je ochotný svého otce i zabít, mezi dětmi neoblíbená, přesto vyrostla v milou dívku, která je spolu s Gintokim strůjcem nejrůznějších (a možná i nejlepších) vtípků.
Jak už to v anime bývá, když někdo dělá srandu, musí tam být také někdo, kdo takové lidi vyvádí z omylu, to je
Shinpachi Shimura. Shinpachi je asi nejméně šílená postava v celém seriálu, dá se nazvat i nejchytřejší, ale pro někoho možná i nejotravnější. Je také kapitánem fanklubu Otsuu-chan, místní popové hvězdy, jejíž nejlepší hit nese název „Omae no Tou-chan wa Chome-Chome,“ jehož překlad zní „Tvůj táta je XX*.“ Spolu se sestrou vlastní dojo po svém otci, které chtějí znovu otevřít.
Ale seriál netvoří jen tyto hlavní postavy, je zde spousta vedlejších postav a každá je svými vlastnostmi šílená až by se dalo říci natrvdlá, ať se jedná například o neschopnou policejní jednotku Shinsengumi, nebo o člověka, jež obdržel stovky urážek, jejichž zkratka zněla pokaždé „madao.“ Mimojiné je zde i pár postav, spíše nerealistických, kupříkladu Elizabeth, cosi, co vypadá jako kachní hlava s ploutvemi, často využívaná jako padák. Postavy se zde střídají relativně často, takže na žádnou postavu nemáte víceméně šanci zapomenout.
Závěrem bych chtěl pochválit překladatelské skupiny Rumbel a Shinsen-Subs, kteří dbají na své diváky a všechny nejasnosti vám vyjasní, čímž zachrání velkou část srandy.
Gintama sice nemá na “vážné“ legendy, jako je třeba Cowboy Bebop nebo Yu Yu Hakusho, ale co se týče humoru, hravě je strčí do kapsy a právě za to dávám
100%Víte že: Gintama sice paroduje JUMP, přitom v něm ale sama vychází?
V několika světových anime databázích je v top 5?
Název seriálu znamená v překladu "Stříbrná duše"?