Full metal alchemist (FMA)

10.9.07 - Razer - Komentáře (16)
Full metal alchemist (FMA) uspěl kde se dalo, mezi lety 2003-2006 získal několik prestižních cen, vysloužil si spoustu velmi pochvalných recenzí a našel i cestičku do srdcí mnoha fanoušků. No ne do mého. Díky tomu máte jedinečnou příležitost přečíst si snad jedinou českou recenzi FMA kde nezazní žádné superlativy. Protože je však FMA těžká váha, vezmu si na pomoc ostatní anime, zejména pak Blood+a budu srovnávat.
Kdy sledovat: Před filmem Conqueror of Shambala.

Koho nezajímají dlouhé elaboráty tomu postačí přečíst následující odstavec a vědět, že FMA chválí bez připomínek úplně každý koho znám, zato Blood+ se obvykle dočkává rozporuplných reakcí končících povětšinou slovem “nedodíval“. To pro mě bylo velkým překvapením jelikož na FMA výtky mám.
Full metal alchemist (FMA)
Ano, Full metal alchemist se na první pohled tváří skutečně skvěle, místo ohraného středověkého borce s katanou a nadpřirozenými schopnostmi tu máme dva mladé vědecky založené bratry s tragickým osudem a jasným cílem, dostat zpátky o co přišli. Svět je také originální, 19. století, kamenné domy, široké ulice plné páry a rozličných strojů ne nepodobné Anglii. Seriál na nic nečeká a hned v prvních dílech nasazuje svižné tempo, zasévá v divákovi zvědavost a rozehrává vedlejší linky, které dostanou svůj prostor v závěru vyprávění. V divákovi neustále roste napětí a zvědavost, otázka střídá otázku, kdo je tohle, co je támhleto, objeví se ještě tamten… . Celý příběh nabývá přibližně v polovině tohoto 51 dílného anime těch správných rozměrů a oba bratři jsou spolu s divákem strženi do víru událostí. Tehdy seriál nabírá přímo ďábelské tempo a říká divákovi sleduj, sleduj, sleduj chystá se něco skvělého velkolepého… .
Full metal alchemist (FMA)
Zatím je všechno na nejlepší cestě, dobré anime se povětšinou rozjíždí až v druhé polovině. Ale okolo 30-35 dílu mě cosi začalo říkat, že asi všechno nebude jak se zdá. Indikátorem byly akční scény, i ve většině pochvalných recenzí se totiž dočtete, že Full metal alchemist není o akci, že jí je tam sice hodně, ale… . To “ale“ je pro mě zásadní chybou celého FMA. Totiž pokaždé když má konečně dojít k odhalení nějakého tajemství ubere seriál náhle ze svého zběsilého tempa a líně poodhalí jen něco, pokaždé když už to vypadá na souboj titánů následuje buď střih, nebo okecávačka a střih, nebo přestane soupeř z nějakého důvodu bojovat. Pokaždé když je konečně věnován prostor nějaké vedlejší postavě a vy si ji oblíbíte, zemře. Pozor to je pravidlo! Jakmile je věnováno 5-10 minut děje jakékoli postavě kromě těch 3-4 hlavních víte, že nejpozději za dvě epizody je nějakým stupidním způsobem po ní, 40 díl byl v tomhle ohledu vrchol. Nevykládejte si to špatně, na jednom místě je tahle “fatalita“ velice správně použitá a na diváka působí jak má. Jenže když se každý třetí díl objevuje nová vedlejší postava se zaručeně tragickým osudem aby stejně tragicky a zbytečně zemřela začne se vám dělat špatně.
Full metal alchemist (FMA)
Tím se dostáváme k postavám obecně, musím říct, že jsou na první pohled stejně jako celé FMA dobře vybalancované a sympatické! Později se však ukáže že jedinou skutečně se vyvíjející postavou je starší bratr Edvard Elric aka Full metal alchemist, kterému se jen snaží sekundovat Lust. Ostatní včetně bratra Alphonse Elrica se nevyvíjejí vůbec, ne že by k tomu měly prostor. S tím jde ruku v ruce “syndrom předurčení“ a dělení. Ne teď nejde o matematiku, ale o dělení postav na lidi a ty ostatní. Full metal alchemist stojí na fundamentální pravdě, že lidé mají duši, ostatní vnímavé inteligentní bytosti se svobodnou vůlí vyskytující se v seriálu duši nemají. (Nejde rozvést, více už spoilovat opravdu nemohu.) Nu a jako takové jsou předurčeny v každém díle pozabíjet asi tak 50 nevinných lidí, být plné nenávisti a chovat se iracionálně. Žádné prokreslení protivníkova charakteru jako tomu je třeba v Blood+ tak není možné ba ani chtěné a když tak, áno, “nečekaná“ smrt v dalším díle. Následkem je tedy i absence jakéhokoli správného záporáka. S tím souvisí i asi dva díly věnované Alphonsovi a jeho menší “krizi“, které mi připadali krajně hloupé.

Vše je naštěstí pokaždé dodatečně vysvětleno, ale argumenty těchto vysvětlení jsou pro mě většinou laciné. Jako alchymie samotná, která se tváří jako celý FMA strašně převratně, ale když nad tím přemýšlíte dospíváte k názoru, že je celá jen pro efekt a že zpravit rozbité rádio nějakým kruhem a přiložením rukou je mnohem více absurdní než meč uvolňující energii.

Základem je prostě tajemno, když Edward nakreslí “kruh“ s 8 hranami namísto 6ti je to několikrát označeno za geniální… ale proč to už nikdo nevysvětluje. Pro mě je tedy mnohem více geniální vedlejší scéna v YYH kdy se z meče udělá plácačka, nejenom že to v dané chvíli působí logicky, ale i se zasmějete. A propó humor, ten ve FMA taky přehnaně nečekejte, sem tam sice nějaká dobrá legrační scénka je, ale ne moc často. To samé romantika, kterou povětšinou nahrazují scény nešťastných mileneckých párů.
Full metal alchemist (FMA)
Pokud někteří fanoušci dočetli až sem, jistě skřípou zuby a mumlají cosi, že o tom Full metal alchemist není a mají do jisté míry pravdu, FMA se snaží především konfrontovat lidské touhy s následky z toho plynoucími. A vštípit divákovi prastarou pravdu, že nic není zadarmo i když to třeba ukradneme, nebo získáme za pomoci nějaké tajemné moci. Spolu s rychlým tempem, které může FMA závidět leckterý film není jeho celosvětový úspěch žádný div, nejedná se o prázdnou zábavu. Ale pokud máte vlastní názory a jdete v tomhle směru víc do hloubky, FMA vás na konci nejdříve už už dostane a pak přeci jenom trochu zklame a vy mu tak nebudete moci odpustit ty chybky co jsem zmiňoval výše.
Full metal alchemist (FMA)
Pro doplnění a pro příznivce mangy mám zajímavou informaci podle které se Full metal alchemist anime drží své manga předlohy pouze asi do poloviny (do té chvíle to taky tak neodsejpá, ale zase dává celkem smysl). Zbytek seriálu byl proto svým způsobem doimprovizován. Manga vychází dodnes, bohužel nečetl jsem, ale vypadá to že se příběhové linky celkem odlišují a že v manze je nějaký pořádný zloduch, s jeho poskoky je to také úplně jinak než v anime. A vůbec vše působí dle spoilů smysluplněji. Nejspíš sem prostě detailista a mám talent na to vyčuchat když něco pokračuje jinak než má viz. Hellsing o kterém jsem se to dočetl také až po tom co jsem měl kostru recenze hotovou.
Full metal alchemist (FMA)
Technická stránka jako animace či hudba jsou jak už je v posledních letech zvykem na dobré úrovni, openingy jsou opravdu pěkné a ostatní hudba také neurazí.

Takže je tedy Blood+ lepší než Full metal alchemist? Ne není, kvalitativně (ale i po jiných stránkách) jsou oba seriály na stejné úrovni, ale Blood+ se mi líbil, nepřeceňoval sám sebe, nedral se tam kam neměl. Naopak FMA lecos postrádá a v lecčems s ním nesouhlasím, proto mu 10 bodů nepřidávám, ale naopak strhávám. Ale třeba vám se bude hodně líbit, kdo ví, určitě někdy zkuste, jen neočekávejte zas tolik a dělejte si při sledování vlastní názory. Nebudete si pak připadat hloupě až vám budou autoři cpát do hlavy nějaké to svoje mlhavé tajemné vysvětlení, které je i v manze jiné.

Seriál však končí otevřeně a pokračuje až ve filmu s názvem Conqueror of Shambala od kterého jsem očekával konečné rozřešení, bohužel nestalo se, a proto za 70.

70%
Full metal alchemist (FMA)
Víte že: Pride v manze je postava která se v anime vůbec neobjeví ve své pravé podobě?

Vaše hodnocení: 90%  (158 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0141 vteřin