Už jak sem se před pár měsíci o tomhle filmu dozvěděl, těšil jsem se na něj. Konečně po dlouhé době to vypadalo na Hollywoodský snímek co si může říkat sci-fi, a přitom není jen narychlo spatlaným pokračováním slavných serií jako Terminátor, Star Trek… . Sérií, které ztratily v zájmu dosažení výdělků i u malých dětí / amerických teenagerů sami sebe a panicky se bojí ukázat trochu krve či nedej bože nějaké kontroverzní téma co by i po odejití z kina člověku zůstalo v hlavě.
Když mi pak minulý týden zavolal kamarád, že má lístky na včerejší předpremiéru byl sem mile překvapen. (Už o poznání méně mile jsem se tvářil na zjištění, že snad všichni recenzenti už District 9 / Okrsek 9 viděli, protože někdy před měsícem unikl v dobré kvalitě na internet a žádná exkluzivní recenze se tedy v žádném, ale žádném případě konat nebude .)
District 9 začíná poměrně pomalu a v duchu dokumentárních filmů, divák se tak během pár minut dozvídá nenásilnou formou o co v tomhle novém světě zhruba jde a kdo bude pravděpodobně hlavní postavou celé následující mely. Naštěstí jde Okrsek 9 svou vlastní cestou a dokumentární část nenásilně přechází v živý snímek s bezprostřední akcí a zase zpět. Za což sem rád, protože podobná pseudo dokumentární díla jsou po chvíli často nudná. Okrsek 9 je ovšem všechno, jen né nudný, jak se den D hlavního protagonisty, vychcánka Wikuse chýlí ke konci, tempo nabírá na rychlosti a až do konce téměř nezpomaluje!
Wikus je další zajímavý aspekt filmu, je to sice klasicky úplně obyčejný chlápek, až na to, že to není takový sympaťák jak je to v podobných filmech obvyklé, řečeno na rovinu, Wikus je slaboch, oportunista, ale kdo z nás občas není?
Nebudu prozrazovat jak se co semele, že se z něj nakonec pod tlakem nenažranejch korporací, po zuby ozbrojenejch černochů a různejch šmejdů z vesmíru vyklube celkem ucházející hrdina, ale ti zkušenější z vás jistě poznají, že Neill Blomkamp má nakoukáno nejedno kultovní scifko a odehránu nejednu počítačovou hru. Konkrétně dle mě jde např. o takový Half Life 2 – Gravity gun (HL2 vydán roku 2004 – předobraz District 9
Alive in Joburg vydán 2005).
Samotný příběh filmu tak dle mě není něčím vyjímečný, ba co víc trpí řadou logických chyb, ke konci se pak vyskytne i trocha té neodmyslitelné Hollywoodské omáčky, ALE a jde o velké ale, Neill Blomkamp je vynikající režisér, který přesně ví jak použít tu kterou postavu, jak podat zápletku, aby vyvolala vzrušení, napětí, znechucení, zvědavost! Asi 20 minut sem netušil jak všechno dopadne, což se mi u hraného celovečeráku už nějaký ten pátek nestalo.
Okresek 9 / District 9 také v celé nahotě ukazuje to co již dlouho tvrdím a to, že se v Hollywoodu strašlivě plýtvá. Takový Terminátor 4 stál 200 milionů dolarů (a to je prý ještě levný a nezávislý!) a moc toho tedy ani po trikové stránce nepředvedl, kam se ty 4 miliardy korun poděly?
A jeden zapálený člověk, který se chce prosadit a přijít s něčím svým a trochu novým může často dokázat mnohem víc než unuděné, finančně zajištěné stálice stříbrného plátna. 30 milionů dolarů tedy asi 600 milionů korun není až tak málo a Blomkamp, který točil z vlastní kapsy za pouhé desetitisíce to dobře ví, snad mu jeho elán vydrží i do budoucna. Také si myslím, že spolu s Jacksonem vzhledem k otevřenému konci moc dobře vědí jaký obrovský potenciál mají případná pokračování, snad jim nedojde šťáva a chuť do filmařiny pro vlastní radost a dočkáme se ještě lepšího druhého dílu kde se autoři vyvarují oněch hrubých logických chyb, pro které jsem zvažoval i 80 procentní hodnocení.
Co říci závěrem? District 9 / Okrsek 9, není filmem pro celou rodinu, nebo budoucí rodinu, jestli víte jak to myslím, je to jen akční, syrové scifi se sociálním přesahem jaká už se dnes netočí. Ale na která si vzpomenete i za pár let.
90%Víte že: Představitel Wikuse van de Merwea - Sharlto Copley je Blomkampovým přítelem a zahrál si i v původním filmečku Alive in Joburg.
Oba pocházejí z Jihoafrické republiky?
Sharlto Copley si vymyslel hodně Wikusových monologů sám.