Crest of the Stars / Stars Chronicles nám nabízejí úžasnou podívanou plnou vesmírných bitev, ale také příběh velkého přátelství, měnící se pozvolna v silný cit.
Recenzovaný “seriál“ je vlastně souhrnem několika anime sérií ze stejného vesmíru na motivy vědeckofantastických románů od Hiroyuki Morioka. Roku 1999 v Japonsku vyšlo první anime a tím je Seikai no Monsho. Na to navázala série Seikai no Senki (Banner of the Stars). Poslení třetí a také závěrečná série s názvem Seikai no Senki vyšla roku 2005 a uzavřela nám celý příběh. Produkce ságy se ujalo studio Bandai, což je tedy aspoň pro mne záruka kvalitní a dobré podívané.
Technická stránka celého anime, je na slušné úrovni. Vše je pěkné ručně malované bez zásahů počítačové grafiky, občas se objevují místa, kde kresba trochu kolísá, ale je to celkem odpustitelná věc, navíc s každou sérií je kresba kvalitnější a pokud vás samotný příběh vtáhne tak jako mne, nebudete si drobných nedostatků ani všímat. Hudební doprovod je povedený a nemám k němu žádných větších výtek. Co bych chtěl vyzdvihnout je openingová scéna, která na mě velice zapůsobila svou atmosférou. Abych to celé zhodnotil: kresba, hudba a samotné vizuální provedení celé série Crest of the Stars je lepší průměr a mě osobně se líbilo.
Crest of the Stars / Stars Chronicles se staly velmi oblíbené zejména pro svůj romantický obsah a vskutku epické prostředí do kterého jsou příběhy hrdinů zasazeny. Sledujeme zde mladého lidského šlechtice Jinta a Abhské princezny Lafiel. Zvláštností je to, že se zde díváme na události z pohledu agresorů, kteří tuto samotnou válku v podstatě začali a tímto agresorem je impérium Abh, které se snaží podmanit pod svou kontrolu co nejvíce známého vesmíru. Další zajímavostí je, že narazíme i na rozdílně namluvený Abhský jazyk, který je dle mého velice zvučný a dodává ději na hodnověrnosti, bohužel se mi nepodařilo vypátrat zda-li autor vycházel z některého ze známých lidských jazyků, nebo jsou slova, které uslyšíme zcela smyšlená.
Zastavím se na chvíli u Abhského impéria a pokusím se pro vás shrnout minulost a jeho vznik. Kdysi dávno, když lidstvo začalo prozkoumávat hluboký vesmír a osidlovat nově objevené planety, byly pro tyto dlouholeté průzkumné vesmírné mise, vytvořeni geneticky upravené, lidem podobné bytosti. Byly mnohem odolnější a lépe snášely dlouhodobý pobyt ve vesmíru a s tím spojené následky na organismus. Jak léta plynula a “prvotní“ Abhové prozkoumávali vesmír a objevovali pro lidi nové obyvatelné světy, začali si postupně uvědomovat svou roli a získali samostatné myšlení, zcela oproštěné příkazům jejich stvořitelů. Ti je, jak už to tak v mnoha příbězích z budoucnosti bývá, považovali spíše za organické stroje, než za samostatně myslící bytosti s city. Postupně lidstvo ztrácelo kontakt s kolonizačními plavidly, která byla určena pro průzkum vesmíru. Po čase vzniklo vesmírné impérium Abh, což se samozřejmě lidem nelíbilo a tak vznikl spor a nenávist těchto dvou navzájem podobných, přesto však velice odlišných stran.
Samotné myšlení Abhů je zcela rozdílné od toho lidského, snaží se sice o nadvládu nad většinou známého vesmíru, ale nemají touhu vládnout lidem, či planetám, které osídlili. Chtějí pouze kontrolovat vesmír a jako správní průzkumníci chtějí stejně jako jejich předkové objevovat neznámé světy a prozkoumávat daleké hvězdy. Na obyvatelných planetách nechávají pouze určené místodržící, kteří mají správu nad daným systémem, ve kterém se planeta nachází. Další rozdíl mezi lidmi a Abhy je ten, že nestárnou a dožívají se mnohem delšího věku, zpravidla to bývá kolem 200 let. Jejich společnost je založená na aristokratickém základu, kdy celému impériu vládne jeden vládce (císař), dále vysoká šlechta (mocné rodinné rody vládnoucí více systémům apod.), nakonec jsou drobní šlechtici, kteří mají pod správou menší a méně důležité vesmírné systémy a jejich rod není tak významný a důležitý. Posledním odlišením od lidí je to, že Abhové se povětšinou nerodí klasickým způsobem (jsou i výjimky), ale pouze si vyměňují genetický materiál a nechávají své potomky uměle vytvořit v rozmnožovacích zařízeních. Také si velmi často hrají se svým vlastním genetickým základem. Abha od člověka rozeznáte velice jednoduše, má modré vlasy. Vyznačují se neobyčejnou krásou, nikdy nezestárnou a umírají v podstatě mladí, takže na nich není poznat jejich věk.
Ale vraťme se k samotnému hlavnímu příběhu celé série Crest of the Stars. Abhové si podmaňují stále více hvězdných systémů a zbylé lidské frakce se spojují a vyhlašují Abshkému impérium válku. Síly na obou stranách jsou vyrovnané a tak začíná ohromná válka, která brzy zachvátí celý známý vesmír.
Lidský šlechtic Jinto Linn, který se narodil na lidmi osídlené planetě Martine, jeho otcem byl prezident tamní vlády a po příletu Abhské vojenské flotily nad jejich planetu byl nucen kapitulovat, pod podmínkou, že dostane šlechtický titul a bude moct dále vládnout na planetě Martine a sektoru Hyde, ve kterém se nachází. Výměnou za kapitulaci byl nucen předat Abhům kódy od planetární obrany. Tak se Jinto stává Abshkým šlechticem a je poslán na akademii umístěné na jiné planetě, kde se učí jejich jazyk a zvyky. Po dovršení 15ti let měl být poslán na důstojnickou akademii, kde se měl připravit na svou roli jakožto příštího vládce systému Hyde a stát se na určitý čas důstojníkem na jedné z Abshksých lodí a tím splnit svou vojenskou povinnost, která je pro každého šlechtice nutností. V tu chvíli se Jinto setkává s mladou princeznou Lafiel, která ho na vesmírnou stanici přiletěla vyzvednout a tím také začíná jejich dobrodružství. Trochu bych se u těchto dvou hlavních hrdinů pozastavil.
Lafiel (celé jméno: Abriel Nei Debrusc Borl Paryun Lafiel) je jakožto Abshká princezna a možná budoucí císařovna již od mládí vychovávána ve velice přísném duchu vysoké Abské šlechty, byla nucena potlačovat své city a nedávat je veřejně najevo. Velmi dobře si uvědomuje své postavení ve společnosti a také se podle toho chová. Působí velice chladně, nepřístupně… a víc už si zjistěte sami :-).
Jinto Linn (celé jméno: Linn Syun-Rock Dreu Haider Jinto), je velice dobrosrdečný mladík, schopný se za kohokoliv obětovat, zcela se smířil se svým titulem Abshko-lidského šlechtice a pilně se na tuto roli při svých studiích připravoval. Velice ho trápí, že byl jeho otec nucen zradit svou rodnou planetu a podvolit se Abshké nadvládě, avšak také na druhou stranu chápe, že jiná možná cesta jak vše bez krveprolití vyřešit prostě nebyla. Po setkání s princeznou Lafiel se jeho život změní a pomalu se začíná začleňovat do nevšední Abhské společnosti.
V průběhu všech dílů Crest of the Stars se setkáme s celou řadou dalších postav, každá je určitým způsobem zajímavá a díky nim postupně objevujeme pravidla fungováním světa, ve kterém se ocitáme.
Pro lepší přehlednost, sem sepsal pořadí všech sérií:
Seikai no Danshou - Crest of the Stars: Birth: (jednodílný speciál), zavádí nás několik desítek let před hlavní děj a setkáme se zde s Lafieliným otcem a matkou.
Seikai no Monshou - Crest of the Stars: (13-ti dílná série), zde se poprvé setká Jinto s Lafiel.
Seikai no Senki - Banner of the Stars: (13-ti dílná série), dobrodružství našich dvou hrdinů pokračuje po několika letech od předchozí řady. Válka mezi Abhy a lidstvem nabírá na síle a blíží se rozhodující střetnutí.
Seikai no Senki - Banner of the Stars II: (10-ti dílná série), rok po velké bitvě mezi znepřátelenými frakcemi.
Seikai no Senki - Banner of the Stars III: (dvou dílná OVA), poslední série, která nám celý příběh Lafiel a Jinta zakončuje.
Co říci závěrem, snad jen to, že se nejedná se o žádné přelomové dílo, které by vás mělo zvednout ze židlí, ale opravdu mě hodně chytlo a vtáhlo svým dějem a atmosférou. Samotný příběh v sobě skrývá jistou dávku klišé, ovšem jak to říct, má “duši“ a chvílemi je např. svým prostředím hodně originální a člověk se nesmí zaobírat myšlenkami typu “to už tady bylo v Romeu a Julii před sto lety“, nebo “ta animace vypadá divně“. Rozhodně nic nezkazíte, pokud anime Crest of the Stars dáte šanci, u mě rozhodně vyhrálo na plné čáře a zařadilo se mezi moje nejoblíbenější.
90%V rámci “romantického“ žánru samozřejmě… .
Víte že: Podle Razera vypadá minimálně jedna loď na chlup stejně jako “White star“ z Babylonu 5?