Aliens / Vetřelci

12.10.07 - Gediman - Komentáře (19)
Film Vetřelci je jedním z velkých milníků sci-fi filmů. Byl natočen roku 1986 geniálním režisérem Jamesem Cameronem, velkým fanouškem prvního dílu. Stejně jako v případě Terminátora, i zde platí, že druhý díl je nejlepší z celé série. (Ačkoliv mě osobně se nejvíc líbí díl čtvrtý, vyskytuje se tam totiž původce mé přezdívky, Dr. Gediman)
Kdy sledovat: Pro maximální zážitek doporučuji sledovat celou sérii v tomto pořadí Aliens, Alien, Alien 3, Alien 4. Pokud však dáváte přednost chronologickému sledování pak prohoďte tento film ( Aliens ) za Aliena.

„Hej, Vasquezová, už si tě někdy spletli s chlapem?“
„Ne. Tebe snad jo?“
Aliens / Vetřelci
Zatímco první díl byl klasický horor, kdy se divák bál neznámého a třetí díl byla klasická survival vyvražďovačka, druhý díl je především akčním military-filmem. Co se týče čtvrtého dílu, je to kombinace všech tří stylů. Ale o tom tu řeč není.

„Jasně, Vasquezová, ukaž jim to!“
„Kdykoliv, kdekoliv.“

„Někdo řekl ‚vetřelec‘. Myslela, že řekli ‚ilegální vetřelec‘ a podepsala to!“
„Polib mi prdel, člověče.“
„Kdykoliv, kdekoliv.“


Film Vetřelec byl původně koncipován jako jednodílný - žádná pokračování se nechystala. Mezi vystřiženými scénami se tak např. objevilo vysvětlení, že Vetřelec lidské oběti nechá naživu, zalepí do slizu a ony pak v tomto slizu mutují na vetřelčí vejce. Příchodem druhého dílu však toto tvrzení šlo do koše, protože autoři přidali nový vývojový stupeň exomorfa - Královnu. Královna byla takovým hlavním lákadlem filmu Aliens / Vetřelci, protože se jednalo o prvek, který diváci ještě neznali a byl pro ně nový. Byla to věc, které se diváci měli bát, věc, která měla zápletku rozšířit. A rozšířila ji dost. Od těch dob se snad v každé hře, knize či filmu objevila Královna, někdy dokonce i víc.

„Možná jsem syntetický, ale ne blbec“
Aliens / Vetřelci
Nejdříve jedno ujištění: Film Vetřelci / Aliens má atmosféru hodně hustou! Ať už se jedná o úvodní scénu průzkumu únikového modulu s Ripleyovou, která se vinou chybného výpočtu kurzu vznášela vesmírem 57 let, nebo o její následnou noční můru v orbitální stanici či perfektně vymyšlené prostředí hlavní zápletky - planetu s věčnou nocí a deštivým počasím. Ačkoliv se může zdát, že tato planeta, LV-426 je vylidněná již delší dobu, není tomu tak. Ve speciální nesestříhané edici je přibližně desetiminutová scéna ukazující kolonii jako prosperující sídlo korporace Weyland-Yutani. Dále je pak ukázáno, jak průzkum nalezl kdesi v pustině vrak mimozemské havarované lodi a vyslal k němu tým. Členy tohoto týmu je celá rodina přeživší dívky Newt, je zde i její bratr, o kterém se později zmiňuje. A právě na jejich otce se během průzkumu přisaje facehugger (zárodečné stádium vetřelce). Muž je rychle převezen do základny... a pak už to známe, ztráta spojení s celou kolonií a vyslání mariňáků.

Mezi další vystříhané scény patří například odpočinek Ripleyové v jakési simulaci přírody na palubě stanice, kde se dozvídá o smrti své dcery, která zestárla, zatímco Ripleyová létala v hibernaci. Nebo scéna jak se Hudson během výsadku chlubí výzbrojí Mariňáků (viz. hláška níže) a v neposlední řadě také rozmístění sentry gunů, dobře známých autonomních zbraní z počítačových her a jejich následná palba do blížících se Vetřelců.

„Hej, Ripleyová, nedělejte si starosti. Já a moje jednotka absolutních parchantů vás už ochrání. Můžete se přesvědčit. Nezávisle zaměřovací falanga částicových paprsků. Tohle štěně usmaží půl města! Máme inteligentní taktické střely, fázo-plazmové pulzní pušky, RPG… Máme zvukové elektronické drtiče koulí! Máme atomovky. Máme nože, ostré bodce…“
*Ripleyová kroutí hlavou jako by právě viděla největšího blbce ve svém životě.*
Aliens / Vetřelci
Hlavní děj je nastartován výsadkem Mariňáků z lodi USS Sulaco. Mariňáci se zdají být na vše připravení, dost ostřílení a optimističtí – neustále tvrdí, že kolonie má jen nějaké problémy s anténou a proto s ní byl ztracen kontakt. Ovšem tenhle jejich bojový zápal jim rychle vyprchá. Kolonie vypadá hodně strašidelně. Navíc je zde mnoho důkazů říkajících, že se tu stalo něco neobvyklého. Mariňáci jen kroutí hlavami nad jasnými známkami boje obyvatel proti komusi, ovšem žádná mrtvá těla nalezena nejsou, stejně jako žádní přeživší. Jen Ripleyová ví, o co tu skutečně jde a je si vědoma možných rizik. V komplexu jsou nalezeni dva facehuggeři naložení v lihu, které začne android Bishop rychle zkoumat. A Burke, právník Weyland-Yutani přidělený k této operaci, jen žasne nad jejich dokonalostí. Mariňáci posléze najdou zřejmě jedinou lidskou bytost v kolonii, malou dívku jménem Newt.

Ta jim odhaluje, co se zde poslední dobou skutečně dělo. Ubezpečí je, že tato část kolonie je “čistá“, ale že hrozba se může nacházet v sousedním komplexu, který obsahuje termonukleární reaktor. Mariňáci tedy jdou ten komplex prozkoumat a brzy zjistí, že všichni kolonisté se skutečně nacházejí zde a ačkoliv se nehýbou, podle senzorů vykazují známky života!
Aliens / Vetřelci
Chodby celého komplexu jsou také pokryty zvláštním slizem, ve kterém jsou nešťastní hostitelé drženi jako živé inkubátory. Zde je jedna hodně lekací scéna: kdy se náhle probudí jeden z hostitelů, který do té doby vypadal jako mrtvý, ale tím nic nekončí, spíše naopak. Celý komplex je totiž plný dospělých Vetřelců, kteří si nenechají líbit narušení svého teritoria a okamžitě se vrhají na mariňáky. Aby toho nebylo málo, vojáci se uprostřed boje dozvídají, že stačí jeden chybný výstřel a kulka může přivést termonukleární reaktor k velké explozi. Mohou se tedy bránit jen plamenomety, slabými pistolemi a neúčinnými brokovnicemi. Infrasnímače navíc Vetřelce vůbec neregistrují, takže se ty bestie mohou skrývat v podstatě kdekoliv. Jejich kyselá krev má navíc tendenci se proleptávat brněním, jako by to byl papír. Veškerá hi-tech výstroj je tedy mariňákům na nic! Jediným způsobem, jak všudypřítomného nepřítele odhalit, je primitivní detektor pohybu, který však svým zrychlujícím pípáním dávajícím najevo blížící se objekt jen morálku víc podlamuje. Na tohle vojáci nebyli připraveni. Od téhle části film dostává nový nádech. Tentokrát už mariňáci nejsou útočníci, co musí zachránit kolonisty, tentokrát jsou obránci, co musí zachránit sami sebe! A to jsme teprve na začátku celého filmu… .

Cameron to ale s natáčením neměl lehké. Jeho filmový štáb nevěřil, že někdo tak mladý se může přiblížit kvalitám Ridley Scotta, režiséra prvního Vetřelce. Cameron se je snažil přesvědčit, že dokáže natočit trhák a chtěl jim jako důkaz pustit film Terminátor, ale údajně se na něj odmítli podívat. Také mu zazlívali, že producentem zvolil Gale Anne Hurdovou, jeho tehdejší manželku. Celý štáb si také dělal co chtěl. Třeba kameraman chtěl nasvítit scénu vetřelčího hnízda jinak, než si to Cameron přál, protože se mu to nezdálo dobré. Byl proto vyhozen, ale Hurdová potom štáb přemluvila, aby se vrátil do práce a Camerona poslouchal. Nevrátil se snad jen herec James Remar, který hrál Hickse, protože se s Cameronem pohádal, byl vyměněn za Michaela Biehna. V jedné scéně je tedy stále přítomný Remar, ovšem protože je v brnění a kamera ho snímá zezadu, není to poznat. Do dalších scén nastoupil už Biehn.

„Kolik už máte za sebou výsadků, poručíku?“
„38… Simulovaných.“
„Kolik máte bojových?“
„Dva… včetně tohoto.“
„Do hajzlu!!!“
Aliens / Vetřelci
Vetřelci je jednoznačně skvělý film, který nebyl, a zřejmě už ani nebude překonán. Ani trikově skvělým čtvrtým dílem, a ani filmem Aliens vs Predator, který sázel na oblíbené téma souboje Vetřelce a Predátora. Jak byl ve své době úspěšný dokazuje i částka, kterou vydělal: 131 milionů dolarů. Přitom náklady byly jen 18 milionů.

100%

Gediman vystihl mnoho z toho co se snad každému na filmu Aliens / Vetřelci podvědomě líbí. Zcela zdrcující atmosféra, která se dá i po 21 letech doslova krájet, doplněná o záměrné stupňování divákovi zvědavosti na okamžik skutečného střetu tvrdé, skvěle vybavené armádní jednotky a dobře známé stvůry z minulého dílu. Když ke střetnutí skutečně dojde, Cameron rychle přechází do jiného hororového tempa, aby po chvíli dopřál jiné části publika přesně to na co čekala předtím a tak dál! V tom tkví pravý úspěch Aliens, nabídnou totiž divákovi přesně to co chce (ne-li víc), ale trochu jinak než čekal.

Víte že: Na film Vetřelci / Aliens navazoval komix, který rozvíjel příběh přeživší Ripleyové, Newt, Bishopa a Hickse? A že jakmile byl natočen Alien 3, jména postav v tomto komixu byla změněna, aby si neodporovala s oficiální historií?

Design Vetřelců v Aliens / Vetřelci se liší od toho v Alien, Alien 3 i Alien: Ressurection? V podstatě v každém díle Vetřelec vypadal jinak.

Na výrobu modelu pušky M41A byl použit samopal Thompson a brokovnice SPAS-12? A na výrobu slavného Smartgunu kulomet MG-42 a gyrostabilizační rameno z kamery "Steadicam" (tudíž, to rameno skutečně existuje).

Puška M41A je prezentována jako "beznábojnicová", ačkoliv v jedné scéně je dobře vidět, jak z ní vypadávají nábojnice slepých střel? Takový menší detail :)

Na výrobu obrněného transportéru byl použit letištní tahač letadel? Ale vážil 75 tun a tak ho museli výrobci dost přemontovat, čímž odstranili 30 tun hmotnosti a mohli s ním konečně jakž-takž natáčet ony krkolomné scény.

Design lodi USS Sulaco byl silně inspirován vzhledem pušky M41A?

Herec Al Matthews, který hrál seržanta Apona, byl seržant i ve skutečnosti? Ve Vietnamu vedl jednotku Zelených baretů.

Vetřelec měl v tomto filmu použít svůj ocas jako včelí žihadlo? Koncový trn měl uvíznout v oběti a způsobit její paralýzu. Podle původního scénáře měl takhle jeden Vetřelec odrovnat Burkeho, ale nakonec z toho sešlo. V povídkovém zpracování filmu však tato scéna zůstala.

Italové v roce 1980 natočili vlastní pokračování Vetřelce, s názvem Alien 2: Sulla Terra (On Earth)? Tento film se snad ale ani nedostal za hranice a rychle upadl v zapomnění, nehledě na to, že se spíš jednalo o takový profesionální „fan-film.“

James Cameron začal psát scénář pro pátý díl Vetřelce, ale jakmile se dozvěděl, že se chystá Aliens vs Predator, přestal. Nechtěl prý způsobovat chaos ve světě Vetřelce. Když pak film shlédl, líbil se mu. Označil ho za třetí nejlepší film série.
(Asi chudák senilní)

Vaše hodnocení: 90%  (194 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0203 vteřin