Alien / Vetřelec

8.2.08 - Gediman - Komentáře (2)
Dnes už to nikomu nepřijde nijak zvláštní používat v horroru mutanty, nebo, vesmírná monstra vetřelec sem vetřelec tam. Jenže v roce 1979 to nebylo vůbec tak samozřejmé, celý jeden hororový podžánr teprve čekal na své objevení. Následující článek vás seznámí s tím jak vlastně ke vzniku této filmové legendy došlo.
Kdy sledovat: Pro maximální zážitek doporučuji sledovat celou sérii v tomto pořadí Aliens, Alien, Alien 3, Alien 4. Pokud však dáváte přednost chronologickému sledování pak nejdříve sledujte tento film Vetřelec / Alien.

Vetřelec, pravděpodobně nejznámější filmový mimozemšťan. Jeho otcem je Hans Ruedi Giger, švýcarský surrealistický malíř. Sice ho vymyslel, ale tehdy o tom ještě ani nevěděl. Giger kdysi nakreslil obraz jménem Necronom IV, který zachycoval biomechanickou postavu s ocasem, protáhlou hlavou a výrůstky na zádech. Tvůrcům tehdy chystaného filmu se tak zalíbila, že si Gigera najali, aby ji jim nakreslil znovu, v lepší poloze a poté ještě s menšími úpravami. A když ho už měli u sebe, tak ho pověřili kreslením artworků a v podstatě vymýšlením designu. Giger tak nestojí jen za dospělým Vetřelcem, ale také za designem vejce, facehuggera, chestbustera, ale i vraku mimozemské lodi a mrtvoly jejího pilota.


Vetřelec - Alien
Druhým člověkem, který stál za filmem Vetřelec, je Dan O'Bannon - jeden ze scénáristů. Nebýt něj, dnes by mohl Vetřelec vypadat trochu jinak, hlavně jeho vývojová stádia. Giger navrhl, aby Vetřelec neměl oči - aby vypadal děsivěji, protože divák nebude moci vědět, na jakou z postav se zrovna dívá. A tohle je právě prvek, který dělá Vetřelce Vetřelcem.

Málokdo ale ví, že Giger to navrhl tak, že Vetřelec má průhledné čelo a pod ním je dobře vidět lidská lebka - prázdné oční důlky a nosní otvor. Jen ti největší fanoušci ví, že právě tento design se objevil i ve filmu, ale protože tam je všude tma, není to vůbec vidět.

Což bylo dobře, protože Cameron mohl v druhém díle vytvořit vlastní, mírně odlišný design Vetřelce, který tento prvek opustil a definitivně ustálil Vetřelce v podobě, jakou známe dnes. A jaká je mnohem lepší.


Vetřelec - Alien
Největší změny doznal Facehugger. V původním návrhu to měla být poměrně velká potvora, dlouhá nějaké dva metry. Nakonec se ale zmenšila a změnila tvar, takže připomínala chobotnici. Poslední změna z ní udělala tvora, jehož nohy vypadaly jako prsty - v podstatě vypadal jako lidské dlaně vedle sebe. Tohle byl poslední Gigerův návrh, ale O'Bannon ho změnil - respektive změnil polohu prstů. Místo toho, aby směřovali dopředu, směřují do stran, takže tvor vypadá víc jako pavouk.

Zatímco vejce vypadalo v podstatě v každém návrhu stejně, Chestbuster se také změnil. Původně ho Giger představil jako malé neohrabané cosi, ale jakmile ten obrázek tvůrci viděli, začali se smát. Připadal jim jako oškubané kuře. O'Bannon tedy udělal vlastní návrh - vzal tyrannosaura, odstranil mu končetiny a nasadil Vetřelčí hlavu a Chestbuster byl hotov.


Vetřelec - Alien
I děj se změnil, oproti původnímu návrhu. Dříve to mělo být tak, že posádka po přistání najde ztroskotanou mimozemskou loď a z ní se dozví, že se kousek dál nachází obrovská pyramida. Teprve v té pyramidě najdou vejce a spolu s nimi i velkou fresku, která obrázky popisuje vývojový cyklus Vetřelce. Jak víme, ve filmu jsou tyhle dva prvky sjednoceny do jednoho - že vejce jsou rovnou už na palubě ztroskotané lodi. Ti, co znají hru Aliens vs Predator, vědí, že nápad s pyramidou byl recyklován do první mise za Vetřelce.

V nesestříhané verzi je pak ještě ukázán jeden fakt, který byl naštěstí zrušen. Vetřelec zalepil chycené oběti do slizu, který je pak začal proměňovat na vejce. Protože byla scéna nakonec vystřižena, mohl si Cameron dovymyslet svůj vlastní přídavek, vetřeleckou Královnu. Tím de facto povýšil Vetřelce na úroveň kolektivního hmyzu. A nápad to byl dobrý.

Jak že se Vetřelec rozmnožuje? Je to velmi dobře promyšleno. Nejprve je vejce, ve kterém se nachází pavoukovitý přenašeč embrya - Facehugger. Jakmile jde někdo kolem, z vejce vyleze a přichytí se oběti na obličej. Oběť upadne do bezvědomí a Facehugger ji zatím do jícnu naklade ono embryo. Potom odleze a zemře. Embryo se pak velmi rychle vyvíjí a za pár hodin je z ní už docela vzrostlý Vetřelec. Ten se následně vykouše z hrudníku oběti, což je pro ní velmi pomalá a bolestivá smrt. V tomto stádiu mu ještě mohou chybět nějaké končetiny a navíc nemá exoskelet, takže je relativně zranitelný. Toto stádium se nazývá Chestbuster. Jak potom roste, tvoří se jeho exoskelet, takže se může zbavit ochranné kůže, která vypadá jako svlečená kůže hada.


Vetřelec - Alien
Čím je Vetřelec tolik typický? Jak už bylo řečeno, nemá oči. Má protáhlou hlavu, humanoidní tělo (ačkoliv záleží na tom, z jakého hostitele se narodí) a místo jazyka sekundární čelisti umístěné na konci "sosáku". Tyhle čelisti může velmi rychle vystřelit a používá je jako zbraň. Má také velmi ostré drápy, dlouhý ocas a dva páry výrůstků na zádech.

Jeho krev je velmi žíravá, což je další zajímavý prvek. A umí lézt po stropě a po stěnách, čehož využívá k překvapivým útokům na nic netušící oběti.

Film Vetřelec si vzal v 1979 roce na starost dobrý režisér Ridley Scott, který k němu přizval britský tým filmařů. Zápletka je v podstatě jednoduchá. Nákladní loď se vrací ze své mise, když v tom zachytí nouzové volání z blízké planety. Posádka je probuzena z hibernace a jde zjistit, co se to děje. Přistane na povrchu a vyšle pár svých členů, aby to prozkoumalo. Ti zde najdou vrak mimozemské lodi plný jakýchsi vajec. Jeden muž z výsadku si je prohlíží, když se jedno z nich otevře a jemu se na přílbu přisaje Facehugger. V bezvědomí je dopraven zpět na loď, kde se ho snaží ostatní operovat - ale rychle zjišťují, že Facehugger má žíravou krev. Zde je ona skvělá scéna, kdy se jediná kapka krve prožírá skrz podlahy několika palub.

Posádka se radí co dál, ale po několika hodinách se náhle zasažený muž probouzí a cítí se v pořádku. A hned sedá k obědu, protože mu strašlivě vyhládlo... Ovšem to neměl dělat. Následuje legendární scéna, kdy se z jeho hrudníku prokouše Chestbuster, zavrčí a odplazí se pryč, zatímco jsou přihlížející členové posádky paralyzovaní strachem (někteří z nich to téměř ani nemuseli hrát, vzhledem k tomu, že jim O'Bannon neprozradil přesný průběh scény). No a pak to jde s posádkou od desíti k pěti. Vetřelec rychle vyroste a zabíjí jednoho po druhém. Posádka si myslí, že Vetřelec je pořád stejně velký, jako při zrodu, a proto na něj jdou jen se síťkou a elektrickým paralyzérem. Doufají, že ho chytí jako hada. Ale rychle zjistí, že se mýlila a tak musí přezbrojit na improvizované plamenomety a detektory pohybu.

Aby toho nebylo málo, ukazuje se, že jeden člen posádky je android, jehož tajným úkolem je Vetřelce dovést na Zem ke zkoumání. Android zešílí a pokusí se zabít Ripleyovou, která se mu v tom snaží zabránit. Posádka ubývá, až nakonec zbyde jen Ripleyová a její kocour. Ripleyová je ochotná udělat vše, aby mimozemšťana zabila... Ovšem boj s vychytralým vesmírným "švábem" je složitý.


Vetřelec - Alien
V roce 1979, kdy film šel do kin, měl být něco jako "Čelisti ve vesmíru". Sami tvůrci vůbec neměli jistotu, jak si film bude počínat. Ale nakonec byl přijat velmi dobře a na dlouhou dobu se stal skvělým horrorem. Jeho následník, Vetřelci, už ztratil něco z téhle děsivé atmosféry. Je to takový akční military film, svým stylem podobný prvnímu Predátorovi. To ovšem neznamená, že je horší, jen prostě že je "jiný". Stejné pravidlo platí i u třetího a čtvrtého dílu.

Razer dodá, že dále není asi ani třeba film rozebírat. Kdo má chuť vidět jak celá tahle filmová, herní, knižní série začala podívá se. Film Vetřelec 1 je na dnešní poměry už poněkud přežitým druhem horroru, avšak geniální návrh hnusáckého aliena dokáže i dnes vzbudit respekt. Zvlášť takhle o půlnoci mimo město… .

80%

Víte že: Sliz, kterým byl Vetřelec pokryt, neustále rozpouštěl barvu a tak musel být kostým každý den znovu natírán?

Role pro Ripleyovou byla napsána tak, aby ji mohl hrát i muž? Ve scénáři Vetřelce v podstatě byla jen příjmení postav, vůbec ne pohlaví?

Vetřelec byl parodován i kresleným seriálem pro děti Chip a Dale (Rychlá rota)?

Vetřelec vyhrál Oskara?

V takové Francii nebo Japonsku se na Vetřelce můžete podívat už od 12 let, ale třeba v Británii až od 18?

Mnoho dialogů vzniklo improvizací?

Ridley Scott chtěl konec ve kterém by Vetřelec vykousl Ripleyové mozek z hlavy, posadil se do jejího křesla a začal jejím hlasem nahrávat zprávu pro Zemi?

Vesmírná loď Nostromo byla více méně postavena ze zbytků skutečných letadel?

Pivo ve filmu má na sobě nápis Weyland-Yutani?

Vaše hodnocení: 90%  (107 hlasů)
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
FAQ | Kontakt | RSS | Fox Axe © 2006-2024
Původní recenze, obrázky, texty a zdrojový kód těchto stránek nesmí být bez souhlasu šířeny.

Načtení stránky trvalo 0.0151 vteřin